На сайті 11893 реферати!

Усе доступно безкоштовно, тому ми не платимо винагороди за додавання.
Авторські права на реферати належать їх авторам.

Застосування науково-технічних засобів

Реферати > Правознавство > Застосування науково-технічних засобів

Моделюючи подію, що відбулася, слідчий обов'язково повинен відзначати негативні обставини, тобто такі фактичні дані, які, судячи з розвитку події, що відбулася, і пояснень конкретних осіб, не повинні знаходитися в обстановці місця події або навпаки повинні бути, але їх в наявності не виявилося. Негативні обставини свідчать про помилковість висунутої слідчим версії, неточності отриманої початкової інформації або про інсценування. Інсценування - це штучне створіння або зміна зацікавленими особами обстановки місця події з метою ввести слідство в оману. Можливі наступні інсценування:

1. Заховання одного злочину під виглядом іншого (наприклад, інсценування крадіжки із зломом для заховання розкрадання).

2. Заховання досконалого злочину під виглядом події, кримінального характеру, що не має (наприклад, інсценування нещасного випадку або самогубства для заховання вбивства).

3. Заховання окремих обставин досконалого злочину шляхом створення помилкового уявлення про його окремі. елементах (створення видимості здійснення злочину іншою особою, в іншому місці, в інший час, по інших мотивах).

4. Заховання фактів аморальної поведінки, безпечності і іншої провини під виглядом досконалого злочину (наприклад, інсценування кишенькової крадіжки з метою заховання втрати документів або грошей).

На інсценування указують: різні суперечливі обставини, факти штучної зміни обстановки, наявність ознак різних злочинів, яскравий демонстративний характер окремих слідів і ін. Дані про негативні обставини, особливо інсценуваннях, дозволяють з більшою достовірністю судити про єство події, що відбулася, визначити, чи було воно злочинним або незлочинним. З метою виявлення негативних обставин слід диференціювати зміни в обстановці: а) що відбулися в результаті здійснення злочину; б) що з'явилися через об'єктивні причини (під впливом, наприклад, сил природи); в) внесені злочинцем і іншими зацікавленими особами в процесі інсценування; г) внесені сторонніми особами випадково, зовні зв'язку з досконалим злочином (до або після події) або з метою відвести від себе підозру.

При виробництві огляду місця події слідчому потрібно отримати інформацію для відповіді на наступні питання:

1. Чи є місце події місцем злочину, та в якій саме його частині воно вчинене (про інше місце злочину можна судити по слідах волочіння, відсутності слідів крові, невідповідності трупних плям позі трупа, відсутності відповідних забруднень на взутті і одязі трупа, невідповідності одягу на трупі погодним умовам і т.д.). З метою пошуку місця злочину досліджується доріжка слідів, застосовується службово-розшуковий собака, проводиться прочісування місцевості, подвірний, поквартирний обхід для виявлення свідків і очевидців, ретельно вивчаються окремі об'єкти (бирки, влучні, специфічні забруднення і мікросліди на пакувальному матеріалі, білизні, помітки на газетах і т.д.), встановлюються особа убитого, його зв'язку, спосіб життя і з'ясовуються обставини його поведінки в день загибелі.

2. Скільки осіб брало участь в події, характер і мотиви їх дій (про це можна судити по слідах рук, ніг, зубів, використаному посуді, недопалках, слідах біологічного походження, кількості і об'ємі викраденого, способу злочину і т.д.).

3. Коли відбулася подія, що розслідується, як довго злочинці знаходилися на місці події (про час свідчать трупні явища, порівняння температури тіла і навколишнього середовища, сліди цвілі, комах на трупі і одязі, відповідність одягу пори року, по стрілках годинника, що зупинилися, якщо вони були пошкоджені, за станом їжі, датам на відривному календарі і газетах в поштовому ящику, включеному або вимкненому світлі, ознакам годування тварин і т.д.).

4. Який характер зв'язку між злочинцем і потерпілим (про це свідчать спосіб проникнення злочинця в житлі, його вільне орієнтування в приміщенні, знання тайників, часу відсутності потерпілого в квартирі, спосіб заховання слідів злочину і т.д.).

5. Хто вчинив злочин (про вік, стать, фізичну силу, зростанні і іншим особливостям злочинця можна судити за способом злочину, використаними знаряддями і засобами, характером викраденого, різними слідами, мікрочастинкам від його одягу, даним про своєрідність його зв'язку з потерпілим і т.д.).

В заключній стадії огляду слідчий спільно з прокурором, працівниками міліції, фахівцями узагальнює і аналізує зібрані дані, перевіряє, наскільки вдалося вирішити основні задачі огляду. В порядку контролю доцільно повторно оглянути найважливіші вузли місця події. Потім на основі попередніх записів і вимірювань складається протокол, викреслюються плани, схеми, упаковуються і забезпечуються відповідними написами і бирками вилучені з місця події об'єкти, вживаються заходів до збереження мають значення для справи об'єктів, які із яких-небудь причин з місця події не вилучаються.

При складанні протоколу огляду необхідно дотримувати наступні правила.

1. Протокол повинен достатньо повно, точно і об'єктивно відображати хід і результати огляду.

2. Доцільно виділяти частини протоколу підзаголовками: "Розташування місця події", "Огляд кухні", "Місцеположення і поза трупа", "Огляд зброї" і т.д. Крім того, в протоколі підкреслюються найменування об'єктів, на яких знайдені сліди і які підлягають вилученню.

3. Кожний об'єкт протягом всього протоколу повинен мати одне і те ж найменування. При описі указуються ознаки, що дозволяють відрізнити даний об'єкт від інших (наприклад, указуються його найменування і призначення, номер, колір, форма, розміри і т.п.).

4. Якщо немає упевненості в правильному найменуванні об'єкту, то краще обмежитися описом його зовнішніх ознак. Наприклад, пишеться "кільце з металу світлого кольору з безбарвним огранованим каменем", але не можна писати "кільце з платини з діамантом".

5. Слід уникати приблизних вказівок місцеположення об'єктів ("біля", "майже", "поблизу" і т.п.). Краще писати протокол короткими, ясними фразами і не користуватися маловідомими або вузькоспеціальними термінами.

До протоколу огляду місця події додаються плани, які є графічним зображенням місцевості, приміщень, окремих їх частин і об'єктів. Залежно від точності зображення плани підрозділяються на масштабні і схемні. Схемний план викреслюється без строгого дотримання відносних розмірів частин території, приміщень і об'єктів. На плані-схемі указуються цифрами тільки основні розміри об'єктів і відстані між ними. Крім того, розрізняють плани орієнтуючі, оглядові, вузлові і детальні. На орієнтуючому плані місце події зображується разом з оточуючою його територією або з сусідніми приміщеннями або ділянками. Оглядовий план містить зображення безпосередньо місця події. Приватні плани приміщень можуть бути площинними або розгорненими. Розгорнений план складається у випадках, коли сліди (бризки крові, кульові пробоїни і т.п.) знайдені на стінах, вікнах, стелі

5. Протокол огляду місця злочину

Протокол огляду місця події за адресою:

Перейти на сторінку номер: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Версія для друкуВерсія для друку   Завантажити рефератЗавантажити реферат