На сайті 11893 реферати!

Усе доступно безкоштовно, тому ми не платимо винагороди за додавання.
Авторські права на реферати належать їх авторам.

Застосування науково-технічних засобів

Реферати > Правознавство > Застосування науково-технічних засобів

Слідчий приступив до огляду місця події, а один із працівників карного розшуку поїхав до поліклініки і встановив, що дільничі лікарі - тільки жінки; 17 вересня у будинок № 25 по вул. Зеленій нікого з поліклініки не направляли, а відвідування лікарем-невропатологом взагалі не планувалося.

Під час огляду місця події було виявлено наступне: на землі біля будинку - три об'ємних сліди від взуття. У квартирі Фоміної О.В. вхідні дерев'яні двері навколо місця, де був закріплений накладний замок, просвердлені у 12 місцях і частина їх разом із замком вирубана. Недалеко від вхідних дверей знайдено ручну дриль. В одній із кімнат, на підлозі біля серванта, вилучено недопалок сигарети "КЕNТ" та слід взуття у вигляді нашарування грязі. Потерпіла заявила, що перед від'їздом підлога була вимита, а тому "це сліди від ніг злочинця". На полірованій поверхні серванта є чітко видимі пото-жирові сліди двох пальців.

Потерпіла повідомила, що з квартири зникли телевізор "Раnаsоnіс" (заводський номер WZO 8765432777, дата випуску 2005 р), наручний золотий годинник "Ракета" (заводський номер ВМ 098765550, дата випуску 2004 р), три ланцюжки із золота та два золотих персні з дорогоцінними каміннями, 3 тис. доларів США, що зберігалися у скриньці у серванті.

1. Визначте можливості застосування науково-технічних засобів у даній ситуації.

2. Визначте та обґрунтуйте методи і тактичні прийоми огляду місця події, які, на ваш погляд, доцільно застосовувати слідчому. Вкажіть, хто саме повинен прибути для проведення огляду місця події.

3. Складіть протокол огляду і накресліть схему місця події.

4. Здійсніть оглядову фотозйомку окремого об'єкта стосовно даної фабули і оформіть у вигляді фототаблиці.

5. Визначте способи фіксації слідів ніг людини. Накресліть схему "доріжки" слідів взуття як додаток до протоколу огляду місця події.

6. Обґрунтуйте висунуті вами слідчі версії і складіть план розслідування даної справи.

7. Складіть постанови про призначення необхідних судових експертиз.

1. Застосування науково-технічних засобів

У спеціальній літературі наводять різні класифікації технічних засобів, які застосовують у правоохоронній діяльності. Перевагу віддають розподілу технічних засобів на змішаній основі: за галуззю наукового знання, суб'єктом застосування та цільовий призначенням.

Засоби криміналістичної техніки поділяють також на науково-технічні, техніко-криміналістичні та криміналістичні.

За галуззю наукового знання розрізняють загальні та спеціальні технічні засоби. Загальні запозичені з інших галузей науки і техніки І їх застосовують без жодних змін і вдосконалень - це транспорті засоби, інструменти (слюсарні, столярні тощо), засоби провідникового та радіозв'язку, фотокінотехніки, відео - і звукозапису, мікроскопічної техніки, рентгенотехніки, джерел ультрафіолетового та інфрачервоного випромінювання. Ці засоби не належать до суто криміналістичних, бо їх застосовують у різних науках.

До спеціальних належать засоби, що є інструментами пізнання для будь-якої однієї галузі знання чи техніки. Для криміналістики це спеціально розроблені прилади, пристрої та пристосування, призначені для виявлення, фіксації та дослідження джерел криміналістичної інформації в доказуванні у кримінальних і цивільних справах ці йодні трубки, магнітні пензлі, прилади для композиції суб'єктивних портретів, метричні лінійні масштаби-рулетки та ін.

Спеціальні технічні засоби криміналістики, як правило, призначені для розв'язання тільки криміналістичних завдань або є приладі ми й засобами загального призначення, в які внесено певні зміни, внаслідок чого вони набули нових функцій, що відповідають завданням криміналістики. Таку систему систематизації поділяють багато вчених (зокрема, М. Селіванов, В. Колдін).

Фото - та кінокамери, відео - та звукозаписні пристрої широко застосовують у попередженні злочинів та профілактичній діяльності органів дізнання, слідства й суду. Значну роль вони відіграють в адміністративно-профілактичній діяльності, попередженні проступків і правопорушень. На основі криміналістичної техніки розроблено різні спостережні пристрої і такі, що автоматично реєструють ознаки злочинів і правопорушень (наприклад, "Фара", "Фотоінспектор", засоби охоронної сигналізації). Спеціальні засоби в разі спроби крадіжки можуть подавати звуковий радіосигнал до пульта спостереження або вимикати систему запалювання автомобіля. Телевізійні та лукові системи спостереження, спеціальні електронні замки та багато інших пристроїв, які є засобами криміналістичної профілактики, розроблюють за допомогою криміналістів.

За суб'єктом застосування криміналістичну техніку поділяють на слідчу, експертну, оперативно-розшукову, техніку працівника ДАІ, прокурора-криміналіста. Як правило, такою технікою комплектують спеціальні набори, валізи, портфелі, сумки, пересувні лабораторії.

Нині уніфіковану валізу застосовують слідчий для огляду місця події, органи дізнання при виконанні першочергових невідкладних слідчих дій під час дізнання чи попереднього слідства. Пересувна криміналістична лабораторія (ПКЛ) має комплекти цільового припинення: спеціалізовані фотозасоби, валізу для роботи зі слідами рук, одорологічну валізу для роботи з біологічними об'єктами, аналітичні засоби - металошукачі "Іскра", "Пошук-1", "Блесна", портативну рентгеноустановку, валізу для виготовлення зліпків з об'ємних слідів на місці події. У відділі "Пристрої для виявлення, фіксації та попереднього дослідження доказів" мають бути відеомагнітофон (магнітофон), друкарська машинка, щупи, трали, портативний електронно-оптичний перетворювач (ЕОП), джерело ультрафіолетового випромінювання та інші прилади.

Науково-технічні методи й засоби криміналістичної техніки застосовують переважно в експертній практиці, однак інколи деякі з них використовує також слідчий (наприклад, при огляді документів за допомогою джерела ультрафіолетового випромінювання, ЕОП, лазерного джерела "Спектр").

До технічних засобів наукового дослідження належать оптичні, мікроскопічні, джерела ультрафіолетового, інфрачервоного і рентгенівського випромінювання, засоби спектрального аналізу та фізико-хімічних досліджень.

Методи збирання криміналістичної інформації технічними засобами поділяють на такі:

• польової криміналістики, які застосовують слідчий і оперативні працівники для виявлення, фіксації та попереднього дослідження матеріальних джерел інформації;

• науково-дослідні, які застосовують експерти у судових експертизах та попередніх дослідженнях за завданнями слідчого органу чи органу дізнання.

До перших належать судово-фотографічні методи (панорамний, масштабний, сигналетичний, репродукційний, стереоскопічний, великомасштабний, мікроскопічний, вимірювальний), методи копіювання та моделювання слідів та ін. Науково-дослідними називають фізичні, хімічні, біологічні, математичні, кібернетичні та інші методи. Вони, як правило, потребують лабораторних експертних досліджень (наприклад, спектрального аналізу, хроматографії, електронної мікроскопії, рентгенографії та ін).

Перейти на сторінку номер: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Версія для друкуВерсія для друку   Завантажити рефератЗавантажити реферат