На сайті 11893 реферати!

Усе доступно безкоштовно, тому ми не платимо винагороди за додавання.
Авторські права на реферати належать їх авторам.

Застосування науково-технічних засобів

Реферати > Правознавство > Застосування науково-технічних засобів

Засоби комп'ютеризації та автоматизації потрапили до експертних лабораторій у середині XX ст. і істотно вплинули на роботу експерта, звільнивши його від рутинної роботи, насамперед від обробки кількісних показників приладів під час вимірювання властивостей і ознак об'єктів. За допомогою комп'ютерної техніки формують індивідуальні та галузеві банки даних, довідкову інформацію, методику дослідження конкретного об'єкта. Зрештою, програмні засоби уможливили автоматичне формування висновків експерта під час дослідження. За допомогою нових програм можна обчислювати випадкові помилки і надавати експерту інформацію для прийняття оціночних рішень.

В даної ситуації використовуються такі технічні засоби:

Засоби освітлювання:

лампи люмінесцентного освітлювання; ліхтарик, джерело ультрафіолетового випромінювання ПРК - 7,Оптичні засоби:

лупа з кратністю 25,Засоби вимірювання:

масштабна лінійка, рулетка, транспортир,

Засоби фіксації:

лак для волосся, силікатний клей, перхлорвінілова смола, силіконова плівка, скотч, аркуші паперу, кольорові олівці, диктофон, шарикові ручки та ін. .

Крім цього слідчий прибув на місце скоєння злочину з своєю валізою.

Слідча валіза має примірний вигляд, який зображено на Рис.1.

Рис. 1. Склад валізи слідчого

4. Тактичні методи та прийоми огляду місця події

Розслідування квартирних крадіжок починається, як правило, за відсутності яких-небудь даних про осіб, що вчинили злочин. У зв'язку з цим особливо велике значення придбавають первинні слідчі дії і уміле поєднання їх з оперативно-розшуковими заходами, направленими на виявлення злочинців і викраденого майна.

Найважливішими первинними слідчими діями по цих справах є огляд місця події, допит потерпілого і свідків-очевидців. Основна задача цих дій полягає в збиранні даних, необхідних для побудови версій про осіб, що вчинили крадіжку, і для розшуку викраденого майна.

До числа таких даних відносяться раніше всього зведення про знайомство злочинця з потерпілим і місцем крадіжки. Квартирні крадіжки нерідко скоюються особами, так чи інакше знайомими з потерпілими: його родичами, сусідами, товаришами, знайомими по службі. Знання злочинцем домашньої обстановки і способу життя потерпілого неминуче позначається на способі здійснення злочину. Тому рекомендується звернути увагу на спосіб проникнення злочинця в квартиру, знання ним пристрої дверних замків, місць зберігання речей, розташування кімнат і запасних виходів. Орієнтування злочинця на місці крадіжки позначається також в швидкості і цілеспрямованості дій, виборі розкриваних сховищ і відборі цінностей, тривалості перебування на місці злочину. Особлива увага слідує обернути на час здійснення крадіжки і вибір викрадених цінностей. Знання злочинцями часу відсутності мешканців квартири, часу отримання ними майна, грошей або інших цінностей, місць їх зберігання і т.д. може вказати на певного коло, які могли вчинити крадіжку осіб.

В ході розслідування одного діла було встановлено, що крадіжку вчинена вранці у момент короткочасної відсутності господині, закупівлі, що проводила, на колгоспному ринку. Звичайно ж в квартирі хто-небудь знаходився. Цього разу в ній нікого не було, про що могли знати лише сусіди. Злочинцем виявився один з сусідів потерпілої. Дані про професію і рід занять злочинця нерідко вдається отримати шляхом вивчення способу проникнення в приміщення, подолання перешкод, розкриття замків, використовування тих або інших технічних засобів. У ряді випадків рід і вид майна, що викрадається, свідчать про наявність у злочинця певних професійно-технічних навиків. Так, угін автомашин, крадіжка наукової апаратури, книг, електролічильників і т.д. скоюється звичайно особами, володіючими певними професійно-технічними навиками і знаннями.

Професію і рід занять злочинців можна визначити по залишеним ними предметах, частинках речовини і інших слідах. Так, в практиці мав місце випадок встановлення злочинця по гудзику від форменого одягу учня ПТУ; в іншій справі злочинець, що працював опалювачем, був встановлений по частинках кам'яного вугілля, занесених на місце крадіжки.

Відомості про ознаки зовнішності і фізичні властивості злочинців вдається отримати шляхом вивчення залишених ними слідів рук, ніг, зубів і виконаних дій. Так, злом сховищ, переміщення меблів, діставання предметів, що знаходяться на певній висоті, і інші дії можуть указувати на визначені фізичну силу і зростання злочинця. Шляхом вивчення виконаних дій на місці крадіжки можна встановити кількість злочинців, які сліди з місця крадіжки могли залишитися на тілі, одязі і знаряддях злочинців, наприклад пил і сажа від зруйнованої пічної труби, сліди масла і інших харчових речовин, частинки фарби на знаряддях злому і т.д.

В практиці зустрічаються випадки інсценування квартирної крадіжки з метою заховання факту втрати або розтрати увірених власнику приміщення документів, зброї, цінностей. З метою виявлення інсценування необхідно детально вивчити спосіб дії злочинців і залишені ними сліди.

При інсценуванні злочинець психологічно задовольняється імітацією слідів, зовнішніх ознак злочину. Відтворення способу злочину, що представляє його внутрішню, приховану сторону, вдається злочинцям лише у виняткових випадках, в' результаті при детальному дослідженні може бути виявлений невідповідність способу нібито досконалого злочину і залишених при інсценуванні слідів. Нерідко виявляється, що знайдені сліди взагалі не могли бути залишений при даному способі здійснення крадіжки. Наприклад, сліди злому дверей залишені не із зовнішньою, а з внутрішньої сторони; сліди на дужці замка залишені в мить, коли замок знаходився не в закритому, а у відкритому положенні; сліди на кінцях пробою або шурупів свідчать не про виривання їх, а про розгинання, вивертання і т.д. В інших випадках опиняється, що при даному способі крадіжки обов'язково повинні були залишитися сліди, які насправді відсутні (негативна обставина). Наприклад, не знайдено слідів ніг на покритому пилом підлозі, по якій повинні були пройти злочинці, або відсутні сліди переміщення предметів, злому дверей або замків і т.д. На інсценування можуть указувати також сліди безцільного пошкодження предметів, їх розкидання, невідповідність послідовності залишених слідів діям злочинців. Так, при розслідуванні одній з крадіжок по розташуванню шматків розбитого скла було встановлено, що "злочинці" спочатку розкидали що знаходяться під вікном речі, а вже потім вчинили пролом вікна зовні всередину приміщення.

В ході допиту потерпілого необхідно з'ясувати обставини, при яких він знайшов крадіжку, і, зібрати відомості про викрадене майно і підозрюваних. Крім з'ясування того, де і коли потерпілий помітив крадіжку або дізнався про її здійснення, слід детально розпитати його про зміни, які він знайшов в обстановці квартири після крадіжки і які можуть указувати на ті або інші дії злочинців.

Перейти на сторінку номер: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Версія для друкуВерсія для друку   Завантажити рефератЗавантажити реферат