На сайті 11892 реферати!

Усе доступно безкоштовно, тому ми не платимо винагороди за додавання.
Авторські права на реферати належать їх авторам.

Франц Шуберт. Біографія

Реферати > Музика > Франц Шуберт. Біографія

ШУБЕРТ (Schubert) Франц (1797-1828), австрійський композитор. Творець романтичні пісні і балади, вокального циклу, фортепіанної мініатюри, симфонії, інструмен­тального ансамблю. Пісенність пронизує твору всіх жанрів. Автор близько 600 пісень (на слова Ф. Шиллера, И. В. Ґете, Г. Гейне), у т. ч. з циклів «Прекрасна мірошничка» (1823), «Зимовий шлях» (1827, обоє на слова В. Мюллера); 9 симфоній (у т.ч. «Незакінчена», 1822), квартети, тріо, фортепіанний квінтет «Форель» (1819); фортепіанні сонати (св. 20), експромти, фантазії, вальси, лендлери.

* * *

ШУБЕРТ (Schubert) Франц (повне ім'я Франц Петер). Це ім'я - одне з найвідоміших у світі, і одночасно одне із самих таємничих. Музику Франца Шуберта нині знають усі, від мала до велика. В усьому світі розспівують його пісні - і не тільки музиканти професіонали! Хто не знає шубертовської "Аве Марія"? Навряд чи зараз знайдуться такі... Бернард Шоу, чудовий англійський драматург, написав розповідь, присвячена шубертовській "Серенаді". А його інші твори - "Форель", "Баркарола" і безліч інших - дійсні шедеври! За своє життя Шуберт написав більш 600 пісень, і кожна з них - часточка дивно чистої й у чомусь абсолютно наївної душі композитора. Слухаючи музиці Шуберта, будь-який "туговухий" непрофесіонал може випробувати дійсне щиросердечне потрясіння, щиросердечне очищення - аж до сліз, а будь-який вимогливий професіонал залишиться в замилуванні від бездоганної композиторської техніки листа, кристальній чистоті і строгості музичної форми.

Шуберт - основоположник романтизму в музиці. Його творчість можна порівняти з мистецтвом Генріха Гейне і Рафаеля Санті, тому що в кожного з них є присутнім - у кожнім звуці, чи штриху фразі - тонка і тендітна романтична душа.

Тим більше здивувань і питань викликає особисте життя Франца Шуберта. З "офіційних джерел" ми довідаємося те саме: вічний блукач, у ранній юності залишив рідну домівку і все життя тинявся в пошуках одноденного даху, шматка хліба і довгі роки жив взагалі в якомусь лісі поблизу струмка, у повній самоті. Був моторошно замкнутий, нелюдим. Його страшно обтяжувало будь-яке оточення людей. Близьких друзів у нього практично не було, за рідкісним винятком. Якийсь час, однак, жив у Відні, біля рідної домівки (Шуберт народився в цьому місті в 1797 році), украй рідко, чи ледве не "з-під палки" з'являвся у світському суспільстві, ще більше рідко брав участь у музичному житті Відня. Жив де потрапило: найчастіше на якому-небудь горищі, де писав вдень і вночі, при тьмяному світлі тріски, на якихось замаслених клаптиках папера, списуючи їх нервовим і дрібним почерком. Його зовсім не турбувало - чи будуть видані його твори чи пропадуть у забутті. І тільки, завдяки нечисленним друзям і шанувальникам музики Шуберта, його твори були дбайливо донесені до слухача. Музикою Шуберта захоплювалися всі навколо, однак він жодного разу не скористався загальним визнанням для того, щоб зробити собі кар'єру. Його пісні розспівували всі навколо, його музика звучала в салонах і концертних залах - а він у цей час сидів на своєму убогому горищі, самотній, голодний і безпомічний, і мріяв про шматочок хліба, якого от уже кілька днів у нього не було й у спомині. Усі гроші, що перепадали йому як гонорар, майже цілком ішли на папір і пера, щоб продовжувати писати далі.

Якщо творчість Бетховена, його старшого сучасника, харчувалося революційними ідеями, якими була перейнята суспільна свідомість Європи, то розквіт дарування Шуберта довівся на роки реакції, коли для людини обставини його власної долі стали важливіше соціальної героїки, настільки яскраво втіленої бетховенським генієм.

ДИТЯЧІ РОКИ. РАННІ ДОБУТКИ

Життя Шуберта пройшло у Відні, що навіть не в саму сприятливу для творчості пору залишалася однією з музичних столиць цивілізованого світу. Тут виступали знамениті віртуози, з величезним успіхом ставилися опери усіма визнаного Россіні, звучали оркестри Ланнера і Штрауса-батька, що підняли на небувалу висоту віденський вальс. І все-таки невідповідність мрії і реальності, настільки очевидні для того часу, породжували у творчих людей настрою туги і розчарування, а сам протест проти відсталого самовдоволеного міщанського побуту виливався в них у втечу від дійсності, у спробу створити свій власний світ з вузького крута друзів, щирих цінителів прекрасного...

Батько його був шкільний учитель - людин працьовитий і добропорядний, котрий і своїх дітей прагнув виховати у відповідності зі своїми представленнями про життєвий шлях. Старші сини пішли по стопах батька, той же шлях був заготовлений і Шуберту. Але звучала в будинку і музика. У свята тут збирався кружок музикантів-аматорів, сам батько учив Франца грі на скрипці, а один із братів - на клавірі. Теорію музики Францу викладав церковний регент, він же учив хлопчику і грі на органі.

Незабаром навколишнім стало ясно, що перед ними незвичайно обдарована дитина. Коли Шуберту виповнилося 11 років, його віддали в церковно-співочу школу - конвікт. Там був свій учнівський оркестр, де незабаром Шуберт став виконувати партію першої скрипки, а іноді навіть диригувати.

У 1810-м року Шуберт написав свій перший твір. Пристрасть до музики охоплювала його усе більше і більше і поступово витиснула всі інші інтереси. Його гнітила необхідність вивчати те, що було далеко від музики, і через п'ять років, так і не закінчивши конвікта, Шуберт пішов з нього. Це привело до погіршення відносин з батьком, що усе ще намагався наставити сина "на шлях щирий". Уступаючи йому, Франц надійшов у вчительську семінарію, а потім виконував обов'язки помічника вчителя в школі свого батька. Але намірам батька зробити із сина вчителя з надійним заробітком так і не призначено було здійснитися. Шуберт вступає в саму інтенсивну пору своєї творчості (1814-1817 роки), не чуючи батьківських застережень. До кінця цього періоду він вже автор п'яти симфоній, семи сонат і трьохсот пісень, серед яких є такі як "Маргарита за прядкою", "Лісовий цар", "Форель", "Блукач" - їх знають, їх печуть. Йому здається, що світ от-от розгорне йому дружні обійми, і він зважується на крайній крок - кидає службу. У відповідь обурений батько залишає його без усяких засобів до існування і по суті рве з ним відносини.

Виняткові музичні здібності Шуберта проявилися в раннім дитинстві. Із семирічного віку він навчався грі на декількох інструментах, співу, теоретичним дисциплінам. У 1808-12 пік в імператорській Придворній капелі під керівництвом видатного віденського композитора і педагога А. Сальери, що, звернувши увагу на талант хлопчика, початків навчати його основам композиції. До сімнадцяти років Шуберт уже був автором фортепианних п'єс, вокальних мініатюр, струнних квартетів, симфонії й опери «Замок диявола». Працюючи помічником вчителя в школі свого батька (1814-18), Шуберт продовжував інтенсивно складати. ДО 1814-15 відносяться численні пісні (у тому числі такі шедеври, як «Маргарита за прядкою» і «Лісовий цар» на слова И. В. Ґете, 2-я і 3-я симфонії, три меси і чотири зінгшпиля.

КАР'ЄРА МУЗИКАНТА

Тоді ж друг Шуберта Й. фон Шпаун познайомив його з поетом И. Майрхофером і студентом-юристом Ф. фон Шобером. Ці й інші друзі Шуберта — освічені, наділеним тонким музичним і поетичним смаком представники нового віденського середнього класу — регулярно збиралися на домашніх вечорах музики Шуберта, названих пізніше «шубертиадами». Спілкування з цією дружелюбною і сприйнятливою аудиторією остаточно запевнило молодого композитора в його покликанні, і в 1818 Шуберт залишив роботу в школі. Тоді ж молодий композитор зблизився з відомим віденським співаком И. М. Фоглем (1768-1840), що став ревним пропагандистом його вокальної творчості. Протягом другої половини 1810-х рр. з-під пера Шуберта вийшли численні нові пісні (у тому числі популярні «Блукач», «Ганимед», «Форель»), фортепіанні сонати, 4-я, 5-я і 6-я симфонії, витончені увертюри в стилі Дж. Россіні , фортепіанний квінтет «Форель», що включає варіації на однойменну пісню. Його зингшпиль «Брати-близнюки», написаний у 1820 для Фогля і поставлений у віденському Кернтнертор-театрі, не мав особливого успіху, однак приніс Шуберту популярність. Більш серйозним досягненням з'явилася мелодрама «Чарівна арфа», поставлена кілька місяців по тому в театрі Ан-дер-Вин.

Роки 1820-21 були для Шуберта успішними. Він користався заступництвом аристократичних родин, зав'язав ряд знайомств серед впливових у Відні людей. Друзі Шуберта опублікували по приватній підписці 20 його пісень. Незабаром, однак, у його житті наступив менш сприятливий період. Опера «Альфонсо і Естрелла» на лібрето Шобера була відхилена (сам Шуберт вважав її своєю великою удачею), матеріальні обставини погіршилися. До того ж наприкінці 1822 Шуберт серйозно занедужав (зважаючи на все, він заразився сифілісом). Проте цей складний і важкий рік був відзначений створенням видатних добутків, у тому числі пісень, фортепіанної фантазії «Блукач» (це практично єдиний у Шуберта зразок бравурно-віртуозного фортепіанного стилю) і повної романтичного пафосу «Незакінченої симфонії» (склавши дві частини симфонії і накидавши третю, композитор з невідомої причини залишив роботу і більше до неї не повертався).

Перейти на сторінку номер: 1  2  3 Версія для друкуВерсія для друку   Завантажити рефератЗавантажити реферат