На сайті 11893 реферати!

Усе доступно безкоштовно, тому ми не платимо винагороди за додавання.
Авторські права на реферати належать їх авторам.

Розміщення продуктивних сил Чехії

Реферати > Розміщення продуктивних сил > Розміщення продуктивних сил Чехії

План

Вступ

1. Економіко-географічне і політико-географічне положення Чехії

2. Природні умови і природні ресурси Чехії

3. Населення Чеської Республіки

4. Загальна характеристика народного господарства Чехії

5. Зовнішньоекономічні зв'язки Чеської Республіки

Використана література


Вступ

Чеська Республіка розташована в центрі Європи на порівняно невеликій території – близько 79 тис.кв.км. і є однією з розвинутих, індустріальних країн світу. Чехія має загальні границі з Німеччиною, Словаччиною, Австрією і Польщею. Чисельність населення Чеської Республіки - 10,3 млн. чоловік. Офіційна мова – чеська.

Столиця держави – місто Прага. Найбільш великі міста Чехії – Брно, Острава, Пльзен, Усті-Над-Лабем, Градец Кралове.

Чехію часто називають серцем європейського континенту. Мандрівникам між Пльзенем і Хебом з гордістю показують гранітний обеліск із написом "Центр Європи". Країна немов створена для туризму. У Чехії нараховується 2500 стародавніх замків і містечок. Немає, здається такого архітектурного стилю, що не був би представлений у Чехії - романський, готичний, ренесанс, чеське бароко.

Дослідження розміщення продуктивних сил Чехії є досить цікавим і повчальним для перенесення окремих принципів і положень на вітчизняну – українську – дійсність.

1. Економіко-географічне і політико-географічне положення Чехії

Історично знаходячись на перетині численних торгово-економічних шляхів, у середині "європейського будинку", володіючи високим ступенем територіальної контактності (більш половини європейських держав є для Чехії найближчими сусідами) Чеська Республіка має великі можливості для переносу на свій ґрунт передових досягнень науки і техніки, культури виробництва, прогресивних форм організації праці, методів підготовки кваліфікованих кадрів.

Це дозволило країні ще до другої світової війни міцно ввійти в першу десятку індустріально розвинутих країн світу, досягти досить високого життєвого рівня населення.

Чехія розташована на Богемському плато, яке простягнулося через усю країну із заходу на схід. Західна частина країни з трьох сторін обрамлена гребенями гір, що огинають Чеський масив. У Північній Моравії знаходиться гірська група Бескид. Мальовнича, не дуже висока Чешсько-Моравська височина відокремлює Чехію від Моравії.

Чеський масив – сильно зруйновані средневисотні гори, складені в основному твердими кристалічними породами. Їхні підняті краї, що майже збігаються з державним кордоном країни, лише в окремих місцях перевищують 1000 метрів: на північному сході – це Йызерські гори і Крконоше, на північно-заході – Крушніе гори, на південно-заході – Чеський ліс і Шумава. На сході і південно-сході Чеський масив обмежений невисокою (до 800 метрів) горбкуватою Чешсько-Моравською височиною, що відрізняється родючими ґрунтами.

Йізерські гори – це великий гірський масив висотою до 1100 метрів. Великі високостовбурні ліси, кришталево чисті струмки з піщаним дном, торфовища з невеликими озерцями і достаток дичини – усе це характерно для описуваного району.

У Південній Чехії простирається Шумава – широкий пояс невисоких гір з мальовничими льодовиковими озерами. Гори в основному складені гнейсами і гранітами. У долинах багато торф'яних боліт, де беруть початок численні струмки і річки, зокрема ріка Влтава. У лісах, що покриває схили Шумави, переважає ялина і ялиця. Вони багаті звіром, дичиною і лісовими ягодами, зокрема чорницею і лісовою ягодою, які йдуть навіть на експорт. У гірських районах одним з головних занять населення здавна були заготівля і сплав лісу. На базі значних запасів деревини на Шумаві склалася деревообробна промисловість, а також велике паперове виробництво.

Чехія – країна, що знаходиться усередині європейського континенту. Таке економіко-географічне положення держави з однієї сторони дає багато переваг для розвитку взаємовигідного співробітництва із сусідніми країнами, а з іншої сторони має і негативні наслідки тому що країна відрізана від світового океану і не має виходів у жодне з морів.

До 1993 року, коли відбувся поділ Чехословаччини на дві суверенних держави, політика країни і її економічний потенціал були спрямовані на зміцнення соціалістичного табору. Основними партнерами Чехії були соціалістичні країни Східної Європи і Радянський Союз. Після розпаду соціалістичного табору уряд Чехії взяло новий політичний курс і основну ставку зробило на розвиток двосторонніх відносин із країнами Західної Європи і на залучення в країну іноземних інвестицій у чеську економіку (в основному Німеччині, Франції й Італії). Чехія входить до складу багатьох міжнародних організацій – Організації Об'єднаних Націй (ООН), Європейської Ради (ЄС), НАТО.

2. Природні умови і природні ресурси Чехії

Чехія – країна різноманітних і мальовничих ландшафтів. Рівнини тут перемежовуються пагорбами, відкриті простори – лісовими масивами, уся країна немов проткана незліченними нитками рік і річечок. Окраїнні гірські хребти західної частини країни надять своєю дикою красою.

Чеська Республіка має гарні природні умови і природні ресурси як для розвитку сільського господарства і промисловості, так і для розвитку туризму.

Клімат Чехії визначається географічним положенням країни і формується переважно під впливом повітряних мас, що рухаються з Атлантичного океану. Клімат Чехії в загальному помірковано континентальний, з чітко вираженими сезонами року. У силу переваги гірничо-горбкуватого рельєфу велике значення має місцева циркуляція повітря. Рельєф тут впливає на температурний режим і на просторовий розподіл опадів. Оскільки Чехія витягнута по широті, те кліматичні розходження її окремих областей визначаються різницею не між північчю і півднем, а між заходом і сходом.

Середньорічна температура – плюс 8-10 С. Для більшої частини території типова нехолодна зима із середніми температурами самого холодного місяця (січня) від –2 С до –4 С. Зрідка узимку середньодобова температура повітря падає до –20 С, що зв'язано з вторгненнями холодного арктичного повітря. Часті відлиги, особливо на заході країни. Діапазон температурних розходжень улітку більше, тому що сильніше позначається континентальність, що наростає в східному напрямку, середня температура липня біля +19 С. У горах літо прохолодніше - +8-13 С. М'яка, приємна погода буває навесні, із другої половини травня, і восени, до середини жовтня.

Кількість опадів у різних районах Чехії коливається від 450 до 2000 мм у рік. Переважна частина території республіки одержує 600-800 мм опадів у рік, тобто їхня загальна кількість цілком достатньо для нестатків землеробства. Близько 20% їх випадає у виді снігу. Найбільша кількість опадів характерно для навітряних схилів високих гір. Посушливих районів у країні дуже мало. Великі лісові масиви, луги, численні водоймища і водойми допомагають утримувати вологу в ґрунті. Вирішальне значення має посезонний розподіл опадів. Наявність літнього максимуму (близько 40% всіх опадів за червень-серпень) є сприятливим чинником для сільського господарства.

Розмаїтість природних умов відбивається і на ґрунтовому покриві. На ґрунтах позначаються розходження в рельєфі, кліматі і гідрогеології окремих районів. Найбільш поширені підзолисті і бурі лісові ґрунти, меншу площу займають чорноземні та інші ґрунти. Значна частина підзолів покрита лісом, і у фонді сільськогосподарських земель частка цих ґрунтів набагато нижче, ніж у загальному ґрунтовому покриві країни.

На території Чехії є два порівняно значних райони чорноземних ґрунтів у центральних районах країни й у Центральній Моравії. Вони широко використовуються під посіви цукрового буряка, озимої пшениці і ячменя. На буроземах зосереджена основна частина посівів зернових культур країни. Підзолисті ґрунти використовуються головним чином під посіви вівса, жита і картоплі, однак хвора частина їх зайнята лісовою рослинністю.

Чехія належить до числа найбільш лісистих країн Європи. Близько 60% усієї лісової площі займають хвойні дерева, по однієї п'ятої приходиться на листяні і змішані ліси. Хвойні ліси складаються в основному із сосни і їли, а листяні ліси - в основному з бука і дуба. На базі значних запасів деревини в країні склалася деревообробна промисловість, а також велике целюлозно-паперове виробництво. Лісу Чехії багаті звіром, дичиною, грибами і ягодами.

Ліс не єдине природне багатство Чехії. Серед природних копалин найбільше значення для народного господарства мають паливні ресурси і насамперед кам'яне і буре вугілля. Загальні запаси кам'яного вугілля оцінюються в 13 млрд.т. Основний і найбільший район видобутку – Остравсько-Карвінський басейн. Покладу кам'яного вугілля маються також біля міст Кладно, Пльзень і Брно. Остравсько-Карвінський басейн різко перевершує інші і по якості вугілля: на частку коксівних вугіль там приходиться близько 70% запасів, причому сірки в них небагато, що дуже важливо для якості металургійного коксу.

Досить великі і запаси бурого вугілля. Найбільш великим буроугольним басейном у країні є Північно-Чеський, на частку якого приходиться біля двох третин від усієї кількості запасів. У Чехії переважають родовища з високою просторовою концентрацією запасів, велику частину яких можна розробляти більш дешевим відкритим способом.

Ресурси металевих руд незначні, а кращі родовища в істотній мері виснажені. Переважають бідні фосфористі залізні руди зі змістом металу менш 30%.

Перейти на сторінку номер: 1  2  3 Версія для друкуВерсія для друку   Завантажити рефератЗавантажити реферат