На сайті 11892 реферати!

Усе доступно безкоштовно, тому ми не платимо винагороди за додавання.
Авторські права на реферати належать їх авторам.

Система мащення двигуна навчити учнів основним поняттям

Реферати > Технічні науки > Система мащення двигуна навчити учнів основним поняттям

Мета: Забезпечити досконале вивчення СЗ.

Тип уроку: комбінований

Забезпечення уроку: плакати.

Хід уроку

Організаційна частина. Актуалізація опорних знань.

Повторення вивченого матеріалу.

Фронтальне опитування учнів.

Вивчення закріпленого матеріалу.

Для чого служить система мащення. Закріплення матеріалу після кожного питання.

Що входить до системи мащення. Типи масел.

Висновки та домашнє завдання.

Оголосити оцінки.

Завдання додому.


Система мащення

У двигуні, що працює, багато деталей, які передають різні зусилля. Стикаються й переміщуються одна відносно одної. На подолання сил, що виникають при цьому, витрачається частина потужності вид гуна. Крім того, третя призводить до нагрівання й спрацювання деталей. Аби створити найкращі умови для роботи тертьових деталей двигуна, треба максимально зменшити сили тертя. Це досягається використання для виготовлення деталей антифракційних сплавів, якіснішим обробленням робочих поверхонь, застосуванням підшипників кочення. Головний і найефективніший спосіб зменшення сил тертя – введення мару мастила між тертьовими поверхнями. В цьому разі безпосереднє тертя робочих поверхонь деталей замінюється тертями шарів мастила між собою. Крім того, мастило охолоджує деталі, що змащуються. Й залучає частинки, які утворюються внаслідок спрацьовування тертьових поверхонь, запобігає корозії деталей, зменшує зазори.

До системи мащення входять: * оливний насос; * фільтр (оливочисник); * оливний радіатор; * стержень для вимірювання рівня оливи; * контрольні прилади – датчик і покажчик тиску оливи. Для забезпечення циркуляції оливи в картері (блоці циліндрів), колінчастому й розподільному валах, коромислах виконано спеціальні оливні канали. До системи мащення належать також пристрої для вентиляції картера.

У двигунах автомобілів, що вивчаються, застосовують комбіновану систему мащення, належать також пристрої для вентиляції картера.

У двигунах автомобілів, що вивчаються, застосовують комбіновану систему мащення; найбільш навантажені деталі змащуються під тиском, а решта – спрямованим розбризкуванням оливи, котра витікає із зазору між спряженими деталями.

У двигуні автомобіля ВАЗ-2105 підтиском змащуються корінні й шатунні підшипники колінчастого вала, підшипники й кулачки розподільного вала, підшипники вала привода паливного насоса та розподільника запаювання.

У двигуні автомобіля “Москвич-2140” (рис. 2.26) під тиском змащуються корінні й шатунні підшипники колінчастого вала, підшипники розподільного вала, осі коромисел клапанів, кулачки й упорний фланець розподільного вала, шестерні привода оливного насоса та розподільника запалювання, ведена зірочка й ланцюг привода розподільного вала. Розбризкування змащуються стінки циліндрів та поршні, поршневі пальці, ведучу зірочка й пристрій для наточання ланцюга привода розподільного вала, валик привода розподільника запалювання. Стережні та нарямні втулки клапанів.

У двигуні ЗМЗ –66 (рис. 2.27) під тиском змащуються корінні й шатунні підшипники колінчастого вала, підшипники розподільного вала, осі коромисел, вал привода переривникика – розподільника й оливного насоса. Циліндри втулки верхніх головок шатунів, стержні клапанів, поршневі кільця, штовхачі та кулачки розподільного вала змащуються оливою, що стікає з фільтра очищення, а привод переривника – розподільника та його шестерні – оливою, яка надходить із порожнини, розташованої між п’ятою шийкою розподільного вала та заглушкою блока циліндрів. У системі мащенні передбачено оливний радіатор, що встановлюється перед радіатором системи охолодження й вмикається відкриванням крана на корпусі оливного фільтра.

У двигуні автомобіля КамАЗ-740 (рис. 2.28) олива з піддона через ливоприймач засмоктується в дві секції насоса каналом у правій стінці блока циліндрів олива подається в корпус повнотокового фільтра, де вона очищається, проходячи крізь два фільтрувальних елементи, й надходить у головну оливну лінію. Звіти каналами в блоці й головках циліндрів олива підводиться до корінних підшипників колінчастого вала, підшипників – до штовхачів. До шатунних підшипників колінчастого вала олива надходить каналом усередині колінчастого вала.

Олива, що знімається зі стінок циліндрів оливознімним кільцем, крізь отвори в канавці кільця та отвори в канавці, кільця та отвори в поршні відводиться всередину його і змащує опори поршневого пальця в бобиках поршня та у верхній головці шатуна. З каналу трубкою подається до підшипників компресора. З каналу в передній стінці блока циліндрів олива спрямовується до підшипників паливного насоса високого тиску. З головної лінії олива під тиском подається в термосиловий датчик, який керує роботою гідромуфти привода вентилятора залежно від температури рідини в системі охолодження.

Схема системи мащення двигуна автомобіля “Москвич –2140”:

1 – вкладиш підшипника; 2 – колінчастий вал; 3,4 – канали підведення оливи відповідно до шатунного й корінного підшипників; 5 – головна оливна лінія; 6-канал підведення оливи до головки блока циліндрів; 7 – блок циліндрів; в – головка блока циліндрів; 9 – канал підвищення оливи до задньої опорної шийки розподільного вала; 10 –вісь випускних клапанів; 11- підведення оливи в канал осі випускних клапанів; 12 – розподільний вал; 13 – коромисло; 14 – канал для мащення маточини коромисла; 15 – канал підведення оливи у внутрішню порожнину розподільного вала; 16 – канал підвищення оливи до середньої опорної шайки розподільного вала; 17 – вісь коромисел випускних клапанів; 18 –канал для мащення опорної п’яти коромисла; 19 –ведена зірочка привода механізму газопроподілу; 20 – канал підведеня оливи у внутршнію порожнину оливи до упорного фланця розподільного вала та на втулково-роливовий ланцюг; 22 – упорний фланець; 23 – канал підведення оливи до передньої опорної шайби розподільного вала; 24 – втулково-роливокий ланцюг; 25 – покажчик тиску оливи; 26 – провід; 27 – привод оливного насоса; 28 – нижня кришка картера привода механізму газорозподілу; 29 – кришка корпусу повно потокового фільтра; 30 – датник покажчика тиску оливи; 31 – перепускний клапан; 32 – фільтрувальний елемент; 33; корпус повнопотокового фільтра; 34 – пробка зливального отвору; 35 – центральний стяжний болт; 36 – редукційний клапан; 37 – канал для подавання оливи до шестерень привода оливного насоса; 38 – оливий насос; 39 – трубка ливоприймача; 40 – оливоприймач; 41 – фільтрувальна сітка ливоприймача; 42 – піддон картера.

Схема системи мащення двигуна ЗМЗ –66:

1 – оливний адіатор; 2 – кран оливного радіатора; 3 – запобітний клапан; 4 – порожнина осі коромисел; 5 – канал у головці блока; 6 – канал у блоці; 7 – отвір у корпусі; 10 – порожнина; 11 – оливна лінія фільтра відцентрової очистки; 12, 13 – відповідно основна й додаткова секція насоса; 14 – редукційний клапан; 15 – оливо приймач; 16, 17 – відповідно четверта й друга шийки розподільного вала.

З радіаторної секції насоса олива надходить у фільтр відцентрового в піддон. Якщо кран оливного радіатора закритий, то олива з централи фуги зливається в піддон картера через зливальний клапан.

Для створення найкращих умов мащення в системі має підтримуватися певний тиск: 0,2...0,4 МПа в лекових автомобілях, 0,4...0,6 МПа – у вантажних.

Оливний насос створює тиск ливи й забезпечує циркуляцію її в системі мащення.

Схема системи мащення дизеля КамАЗ-740:

1 – компресор; 2-поливний насос високого тиску; 3 –кран умикання гідромуфти; 4 – термосиловий датчик; 5 – гідромуфта привода вентилятора; 6 – піддон; 7 – запобіжний клапан радіаторної секції; 8 0 оливний радіатор; 0,12 – відповідно запобіжний та диференціальний клапани; 10,11 – відповідно радіаторна й нагнітальна секції оливного насоса; 13 – повно потоковий фільтр; 14 – головна оливна лінія; 15 – перепускний кран фільтра; 16 – зливальний кран центрифуги; 17 – обмежувач; 18 – кран; 19 – центрифуга; 20 – монометр; 21 – шуп; 22 – сапун.

Шестеренчастий оливний насос двигуна автомобіля ВАЗ-2105 складається з корпусу 7 (рис. 2.29, а), в якому встановлено дві шестерні: ведучу 8 і ведучу 6. Остання вільно обертається на осі 8, а першу жорстко закріплено на валу 10. На іншому кінці цього вала розміщено шестірню 12 вала привода, яка входить у зачеплення з гвинтовою шестірнею 11 додаткового вала, що дістає обертання від колінчастого вала двигуна. В автомобілях “Москвич” привод оливого насоса здійснюється безпосередньо від колінчастого вала двигуна.

Щоб запобігти підвищенню тиску оливи понад допустиме значення, в корпусі оливного насоса встановлюють редукційний клапан 3.

Під час роботи двигуна насос засмоктує оливу крізь сітчастий фільтр й оливо приймача а й подає її під тиском у вихідний отвір і далі каналом – в оливний фільтр (рис.2.29, б). У разі підвищення тиску в системі понад допустиме значення пропускається назад в оливоприймач. Редукційнтй клапан у двигуні автомобіля ВАЗ відрегульовано на заводі на тиск приблизно 0,45 МПА за допомогою пружини певної жорсткості, тому регулювати клапан під час експлуатації автомобіля не треба. У двигуні автомобіля “Москвич” редукційний клапан легко доступний, і в разі потреби його можна відрегулювати.

Шестеренчастий двосекційний оливний насос дизеля КамАЗ-740 (рис. 2.30) кріпиться на нижній площині блока циліндрів. Секція з високими шестернями 2 та 6 подає оливку в головну лінію двигуна й називається нагнітальною; секція з шестернями 8 спрямовує оливу у відцнтровантий фільтр та оливний радіатор і називається радіаторною. В корпусах секцій встановлено запобіжні клапани, відрегульовані на тиск відкривання 0,8...0,85МПа. Диференціальний клапан, який розміщено в корпусі, обмежує тиск у головній лінії, його відрегульовано на тиск початку відкривання 0,40...0,45МАПа.

Перейти на сторінку номер: 1  2 Версія для друкуВерсія для друку   Завантажити рефератЗавантажити реферат