На сайті 11892 реферати!

Усе доступно безкоштовно, тому ми не платимо винагороди за додавання.
Авторські права на реферати належать їх авторам.

Озонова діра

Реферати > Екологія > Озонова діра

Стратосферний озоновий екран дуже чутливий до сучасних техногенних впливів, що досягли загрожуючих масштабів. Вважається, що 500 надзвукових транспортних літаків, якщо вони будуть регулярно літати на висотах максимального шару озону на протязі року, здатні зменшити його загальний вміст удвічі.

Запуски космічних ракет будь-якого призначення створюють "діри" в озоносфері діаметром в сотні кілометрів. Достатньо 85 таких пусків на протязі року, щоб отримати аналогічний результат по руйнуванню озону .

Фреони (хлорфторметани) техногенного походження, потрапляючи в стратосферу, накопичуються там і каталітично руйнують озон. До цієї руйнівної сили додаються азотні добрива, синтез нітросполук, ядерні вибухи. Особливу небезпеку мають вибухи нейтронних бомб, здатних вщент зруйнувати озоновий екран над цілими регіонами (екологічні війни).

Абсолютні значення вмісту озону найбільш значні у високих широтах при значних середньомісячних показниках. Найбільш частим і значним екстремальним відхиленням піддається вміст озону в атмосфері континентальної частини середніх широт. Особливо часто тут повторюються від'ємні аномалії, тобто "діри". Найбільш часто значні екстремуми для озонового шару спостерігалися над Москвою і Будапештом, дещо менші - над Канадою, Норвегією, Данією, Чехією, С.-Петербургом, Києвом, Тбілісі, Абастумані .

Звідси випливає важливий висновок про те, що для своєчасної та оперативної підготовки наукових досліджень і експериментів у потрібний час і в потрібному місці, а також для своєчасного запобігання небажаних впливів екстремальних значень загального вмісту озону в атмосфері на біосферу взагалі та людину зокрема необхідні пошуки методів довгострокового прогнозу змін вмісту цього озону в атмосфері окремих регіонів.

Довгостроковий прогноз середньомісячних температур повітря з 3-місячною завчасністю необхідний для передбачення інтенсивності танення і сходу снігового покриву на полях і часу скресання льодового покриву річок, загальної характеристики вегетаційного періоду, стану вологості грунтів, визначення оптимальних термінів сівби, агротехнічних заходів і збору врожаю, настання морозного періоду і закінчення сільськогосподарських робіт. Цей прогноз також необхідний для визначення ступеня суворості зими і своєчасного підготування комунального господарства до опалювального сезону.

Висновок

Можливості впливу людини на природу постійно ростуть і вже досягли такого рівня, коли людина може зруйнувати планету, знищити все живе, повністю змінити кліматичні умови ін. Вже не в перший раз речовина, який довгий час вважався абсолютно нешкідливою, виявляється насправді надто небезпечною. Років двадцять назад навряд чи хто-небудь міг передбачити що звичайний аерозольний балончик може представляти серйозну загрозу для планети загалом. На нещастя, далеко не завжди вдається вчасно передбачити, як та або інша сполука буде впливати на біосферу. Однак у випадку з ХФВ така можливість була: всі хімічні реакції, що описують процес руйнування озону ХФВ надто прості і давно відомі. Але навіть після того, як проблема ХФВ була в 1974 р. сформульована, лише США вжили які-небудь заходів по скороченню виробництва ХФВ хоча заходи ці були абсолютно недостатні. Була потрібна досить серйозна демонстрація небезпеки ХФВ для того, щоб були прийняті серйозні заходи в світовому масштабі. Потрібно помітити, що навіть після виявлення озонової “дірки”, ратифікування Монреальської конвенції якийсь час знаходилося під загрозою. Може проблема ХФВ навчить з великою увагою і з застереженням ставитись до всіх речовин, що попадають в біосферу внаслідок діяльності людства.


Література

Г.О.Білявський, М.М.Падун, Р.С.Фурдуй. “Основи загальної екології” Підручник, 2-ге видання. К: Либідь 1995

Корсак К.В, Коцаренко М.Я. “Основи екологічних знань” - К: Знання 2000

Перейти на сторінку номер: 1  2  3  4 Версія для друкуВерсія для друку   Завантажити рефератЗавантажити реферат