На сайті 11893 реферати!

Усе доступно безкоштовно, тому ми не платимо винагороди за додавання.
Авторські права на реферати належать їх авторам.

Розвиток науки,культури,освіти Житомирщини 60-80років

Реферати > Історія України > Розвиток науки,культури,освіти Житомирщини 60-80років

Житомир-адміністративний,економічний і культурний ценр Житомирської області та одноіменного району

Житомир-адміністративний,економічний і культурний ценр Житомирської області та одноіменного району.Стоїть на скелястих берегах річки Тетеріва та його притоки Кам'янки.

Значних успіхів досягнуто в галузі народної освіти,науки,культури. В 1970 році в області повністю здійснена загальна восьмирічна освіта дітей,закінчується перехід до загального десятирічного навчання. На Житомирщині діє 1497 загальноосвітніх шкіл,368 середніх і 568 восьмирічних де працює понад 20тисяч вчителів та вихователів.

У педагогічному і сільськогосподарському інститутах та на загальнотехнічному факультеті Київського Політехнічного Інституту, в 20технікумах і 23училещах навчається 34,6тисяч чоловік. Протягом п'ятиріччя профтехучилищами підготовленно понад 28 тисяч чоловік у тому числі і для сільськогосподарського господарства 13 тисяч.

Загальна кількість клубних установ в області досягла 1529,в тому числі 276 сільських будинків культури .В клубах працюють загальноосвітні,сільськогосподарські,технічні та художні гуртки. Користується популярність в облаті самодіяльний народний ансамбль пісні та танцю "Полісся" Новоград-Волинського будинку культури ім. Щорса,лауреат республіканського фестивалю самодіяльного мистецтва при свяченого 100-річчя від дня народження В.І.Леніна,заслужена самодіяльна капела бандуристів УРСР "Зірниця" Малинського будинку культури,самодіяльний жіночій хор села Кирданів Овруцького района,яким керує самодіяльна поетеса і композитор,заслужений працівник культури УРСР О.П.Добахова. Деякі пісні,створенні хором і його керівником,стали народними.

За підсумками 3 республіканських фестивалів самодіяльності колективи та окремі виконавці області здобули 227 золотих, срібних і бронзових медалей. 30 колективів,а також кращі співаки, читці,музиканти-лауреати республіканських фестивалів- об'єднані в Житомирську областну народну філармонію, яка систематично пропагує музичну культуру і театральне мистецтво серед найширших верств трудящих областей. В листопаді 1972року відбувся областний фестиваль самодіяльного мистецтва, присвячений 50-річчю утворення СРСР,в якому взяло участь близько 130тисяч чоловік. А 2-3 грудня в Житомирі і Новограді-Волинському з успіхом пройшли заключні концерти республіканського фестивалю.

Напередодні 50-річчя Радянської влади в області набула поширення "Естафета полум'яних літ"-цикл театразілованих дій і вечорів,в яких засобами мистецтва відтворюються найважливіші етапи з історії Радянської держави,її становлення, зміцнення,прогрес. В цих заходах участь брали учасники революції,громадянської і Великої Вітчизняної воєн,етерани праці, їх послідлвники в наші дні.

З 1951 по 1970 рр. багато зробили культовітні працівники разом з Радами депутатів трудящих щодо впровадження у життя нових радянських свят і звичаїв. До поботу трудящих Житомирщини уійшли трудові, календарно-побутові,і сімейно-громадянські свята та обряди. Урочисто і змістовно проходять у рахонах та області свята на честь механізаторів, тваринників. Серед багатьох сімейно-побутових звичаїв та обрядів великого поширення набрали день повноліття, проводи до лав Рядянської Армії,новосілля тощо.

за роки восьмої п'ятирічки багато зробленно для поширення музичної освіти підростаючого покоління. В області працюють 23музичні школи(на 11більше ніж на початку п'ятирічки),де понад 4200 дітей вчиться гри на фортепіано, струнних і духовних інструментах на баяні.При хоровому товаристві працює секція композиторів. Її силами видано кілька літературно-музичних збірок("Перший сніп"(1957р..,з передумовою Рильського),"Щасливих жнив","Поліські колоски","Вінок кобразеві","Чолом тобі,трудівнича","Поліські луни", "Зорі Полісся" ).

Багато роблять у справі комуністичного виховання населення масові бібліотеки. На 1 січня 1971року в області діяло 1624 масові бібліотеки з книжковим фондом в 10,5млн.томів.

У культурному житті області відіграє важливу роль колектив обласного музично-драматичного театру,у складі якого працюють заслуженні артистки УРСР К.А. Мальчук-Коваленко, М.І.Мар'яновська, М.І. Юхименко,В.П. Нестеренко,А.Паламчук,О.Бондар, Н.Кукуюк, заслужений діяч мистецтв УРСР І.С.Шевченко. Театр плідно працює над сценічним втіленням п'єс М.П.Стельмаха-видатного радянського письменника Героя Соціалістичної Праці. Колектив театру часто виїжджає з виставами в села та районні центри.Влітку 1971року він звітував перед глядачами столиці Радянської України-міста Києва.В останні роки театр був на гастролях у Свердловську, Тюмені,Пермі,Калінінграді,Мінську,Кірові та інших містах Радянського Союзу.Водночас до Житомира приїжджали Харківський оперний, Архангельський,Брянський,Гомельський,російські драматичні театри.

Великою популярністю в трудящих області і за її межами користується державний ансамбль пісні і танці "Льонок" Житомирської облфілармонії. Він з успіхом виступар у Москві, Києві, в багатьох інших містах країни. Першим художнім керівником ансамблю Анатолій Авдієвський,нині лауреат Шевченківської премії,заслужений діяч мистецтв УРСР,художній керівник Державного заслуженого народного українського хору ім.Г.Верьовки.

1962 року в Житомирі створенно самодіяльну кіностудію "Полісся"(з1968року-народна),а з 1964 року діє обласний народний клуб кінолюбителів, який нині об'єднує 1200кіноматорів. Любительські кіностудії діяли у Радомишлі,Коростишеві.

Першу телевізійну вишку в Житомирі збудовано в 1953року. А на кінець восьмої п'ятирічки в користуванні населення було 120тисяч телевізорів,десятки тисяч радіоприймачів. З пуском Черняхівського телевізійного ретранслятора всі населенні пункти області дістали змогу приймати телепередачі.

Трудящі області свято бережуть славні революційні,бойові і трудові традиції старших поколінь, про що розповідають експозиції державних і народних музеїв області. Документальні матеріали про героїчне минуле і прекрасне сьогодення Житомирщини в облпартархіві, обласному державному архіві і його філіалі в Бердичеві,в міськихі районних державних архівах.

Швидкими темпами розвивається освіта. Лише в 1971-1972 рр. відчинили двері дві школи на 2520учнів. Тепер у місті -36загальноосвітніх денних шкіл,7вечірніх та одна заочна середня школа,де навчається понад 28750учнів,у 2,2 раза більше,ніж у 1940році. В школах працює 1660 вчителів,що втричі перевищує кількіст учителів міста в 1940році.

Фахівці вищої і середньої кваліфікації готують 3 інститути,9 середніх спеціальних закладів. У них навчається близько 6,6тис.студентів на 8,6 тисяч учнів. Лише педагогічний інститут ім. Івана Франка у 1966-1971 рр. підготував понад 3 тисячі вчителів.

З 1960року в місті працює загальнотехнічний факультет Кижєвського ордена Леніна політехнічного інституту, провідними спеціальностями якого є машинобудування, приладобудування, і легка промисловість.

В ювілейному 1970році в новому приміщенні значно розширив свої експозиції краєзнавчий музей, зокрема віддали: історії дорадянського часу,історії радянського суспільства і художній.1 серпня 1970року в будинку, де народився С.П.Корольов,відкрито меморіальний музей видатного вченого. Численні фото,документи та різні речі музею розповідають про життя і діяльність С.П.Корольова,про покорителів космосу,досягнення радянської космонавтики.

У Житомирі також нобували Івановський,Гомельський,омський, Ростовський, Калінінградський, Архангельський театри,Червонопрапорний імені Александрова ансамбль пісні і танцю Радянської Армії,Сибірський та Оренбурзький народні хори,Молдавський ансамбль "Жок" та багато інших творчих колективів. кожний такий приїзд знайомив трудящих міста з життям, культурою братніх народів Радянського Союзу.

Перейти на сторінку номер: 1  2 Версія для друкуВерсія для друку   Завантажити рефератЗавантажити реферат