На сайті 11892 реферати!

Усе доступно безкоштовно, тому ми не платимо винагороди за додавання.
Авторські права на реферати належать їх авторам.

Методичні особливості психологічної роботи з казками

Реферати > Психологія > Методичні особливості психологічної роботи з казками

Методичні особливості психологічної роботи з казками

Казки люблять всі. У казковій формі свою проблему легше побачити і легше прийняти (не так образливо, не так боляче). Для казкового героя легше придумати вихід з положення - адже в казці все можна! До того ж всім відомо, що казки завжди добре кінчаються.

Казкотерапія - один найменш безболісних способів психотерапії. Можливо, тому, що за допомогою казок (або під їх впливом) сформувався життєвий сценарій і за допомогою казки ж можна спробувати з цього невдалого життєвого сценарію людини витягнути.

У психологічній практиці можна використовувати народні (Андерсен) і спеціально складені для психотерапії казки. Будь-який з підходів має і свої переваги, і свої недоліки. При використанні народних казок в цілях психотерапії до переваг можна віднести: символічність казок, що забезпечує хороші можливості особових проекцій; знайомство клієнта з сюжетом, іноді навіть дослівне знання тексту; сюжет, "відполірований" віковим переказом, відсутність зайвих подробиць; динамічність; різноманітність, можливість підібрати необхідну тематику; відповідність національному характеру. Недоліки: умовність характерів; відсутність змін в характері героя за час дії казки.

У використанні відомих авторських казок можна відзначити майже ті ж переваги, що і при використанні народних казок: популярність сюжету; різноманітність сюжетів.

До труднощів використання відомих авторських казок в казкотерапії можна віднести: можливе зниження інтересу; безліч сюжетних ліній робить казку дуже довгою; авторська казка обов'язково несе в собі погляди автора, а вони не завжди співзвучні поглядам психолога, а також поглядам клієнта; авторська казка вимагає до себе дбайливого відношення, тому не завжди допустимо зміна сюжету, пропонована психологом як метод роботи. Зміна може сприйматися як руйнування, псування казки, що порушує атмосферу психологічного контакту.

Якщо казки створюються спеціально для казкотерапії, то більшості цих труднощів можна уникнути. Казки складаються з проблем, характерних для того контингенту, з яким працює психолог; іноді казка пишеться для конкретного клієнта. Казки, що створюються для психологічної роботи, містять "зачіпки", що спеціально закладаються, для клієнта. Актуальна проблема представлена в казці в метафоричній формі; як правило, приписана значущому герою - принцу, принцесі, королю.

Сюжети пропонованих казок, що створюються як психотерапевтичні, обов'язково містять можливості для зміни героїв казки, а також ситуації вибору, що вимагають від них відповідального рішення. Наприклад, казка починає підказувати, що неконтрольована агресивність, насильство, егоїзм, байдужість до людей і до себе самого - це погано. Не дуже добре і проводити життя в мареннях, суєті і капризах.

Не хотілося б також виключати питання про духовну основу даних казок. Майже будь-який текст в неявному вигляді несе в собі певний тип духовності, який виявляється більш менш яскраво і впливає на читачів, навіть якщо вони про це не замислюються. У текстах, що зачіпають проблеми свободи, природи зла, яке людина бачить в собі і навколишньому світі, відношення до смерті або до сенсу людського життя, що духовність виявляється через символи, метафори, властивості, що приписуються тим або іншим героям, через можливості, які надаються героям казки, повороти сюжету.

При використанні казок в режимі тренінгу або консультування з'ясувалося, що ці казки успішно "працюють" на дорослих людей, що мають невирішені або вирішені неконструктивним способом підліткові проблеми, такі як: неприйняття себе; неконтрольовані спалахи агресії; відчуття самоти; невміння розібратися у власних почуттях; нездатність осмислити своє життя, збудувати ієрархію цінностей; конфлікти з батьками; безвідповідальність.

Методичні прийоми, що полегшують застосування казок в психологічній роботі

Методичні прийоми роботи з текстами казок в казкотерапії можна розділити на 3 групи відповідно до завдань.

Прийоми, використовувані для настройки клієнта

Для "казкового" настрою, що дозволяє вести глибоку, зацікавлену роботу з казками, необхідно "розігрів". Для "розігріву" можуть використовуватися тексти казок, ігри, предмети, що створюють відповідну обстановку.

При переході до роботи над казкою психолог може "змінити" зовнішність, додавши яку-небудь "казкову" деталь, або обіграти будь-який наявний предмет як казковий. Можна запропонувати клієнту змінити обстановку в приміщенні, створивши з меблів або будь-яких перегородок "ліс", "замок", "місто" або підготувати написи, що позначають місце дії. Якщо казкотерапія проходить протягом декількох занять, що рознесли в часі, то можна зробити "пропуск в казку", який клієнт повинен одержати яким-небудь незвичайним способом (на нитці повітряної кульки, зірвати з "дерева бажань").

Клієнта можна попросити "покликати казку" мелодійним, трохи монотонним співом; хвилиною внутрішнього зосередження в тиші; придумуванням епітетів і милих слів для казки: "Я чекаю казку...Яку? - Ласкаву, захоплюючу, трохи страшну, мудру, невідому, справедливу.

До роботи з основною казкою можна вибрати яку-небудь іншу, всім добре відому і спробувати з нею "пограти". Як гру можна застосувати виклад казки з іншої точки зору. Казку про ріпку можна попросити розповісти з позиції внучки, мишки або ріпки. Можна пограти в "осучаснення" казки або заміну персонажів.

Можна вибрати одну і ту ж "розігріваючу" казку, запропонувати вибрати в ній який-небудь персонаж або предмет і описати те, що відбувається з цим персонажем так, щоб не можна було здогадатися відразу. Наприклад, клієнт вибрав "хвіст ослика Іа" з казки про Вінні-пуха, може сказати: "Я спочатку висів, а потім загубився". Психолог ставить питання для того, щоб дізнатися про що чи про кого говориться і з якої казки.

Можна розповісти будь-яку історію на тему взаємостосунків, роботи, погоди, і попросити клієнта перетворити цю історію на чарівну казку.