На сайті 11893 реферати!

Усе доступно безкоштовно, тому ми не платимо винагороди за додавання.
Авторські права на реферати належать їх авторам.

Перший рубіновий лазер Теодора Меймана

Реферати > Фізика > Перший рубіновий лазер Теодора Меймана

Перший рубіновий лазер Теодора Меймана

До 75-річчя ученого

"Вся історія науки на кожному кроці показує, що окремі особи більш мали рацію в своїх твердженнях, чим цілі корпорації учених або сотні і тисячі дослідників, що дотримуються пануючих поглядів".

У. І. Вернадській

У 1916 р. А. Эйнштейн теоретично обгрунтував ефект вимушеного випромінювання (у сучасній термінології - лазерний ефект), відкривши тим самим можливість створення принципово нових пристроїв, що генерують електромагнітні коливання в оптичному діапазоні частот. В ті роки скористатися цією можливістю було не можна, оскільки було неясно, як можна створити необхідні умови збудження електронів в речовині.

Теодор Мейман

На підбір відповідної речовини і пошук способів його збудження пішло більше 30 років. На думку укладачів ювілейного журналу "Electronics", відомий радянський фізик В. А. Фабрікант (Всесоюзний електротехнічний інститут, Москва) ближче за інших підійшов до розуміння можливості посилення електромагнітного випромінювання при індукуючій дії іншого випромінювання, і зробив спробу одержати посилення в парах цезію [1]. У 1940 р. він виклав свою теорію, засновану на квантових принципах, і показав, що при падінні на середовище електромагнітного випромінювання певної частоти відбувається його резонансне поглинання, що викликає перехід електронів на верхні енергетичні рівні. Якщо через дане середовище проходять фотони тієї ж частоти, то можливе повернення електронів па нижні рівні з вимушеним випромінюванням фотонів тієї ж частоти. Отже, відбувається посилення потоку фотонів.

Теодор МейманУ 1954 р. радянські фізики A.M. Прохоров і Н. Г. Басов одержали лазерно-мазерний ефект, що полягає в наступному: потік молекул аміаку, ретельно відсортованих в магнітному полі по однаковому ступеню збудження, потрапляв в СВЧ-резонатор і починав випромінювати електромагнітні хвилі. Одержала експериментальне підтвердження теорія А. Эйнштейна про можливість вимушеного випромінювання. У цьому ж році Д. Гордон, Г. Зейгер і Ч. Таунс оголосили про створення першого квантового генератора (мазера), що працює на молекулах аміаку. Правда, генерація випромінювання була в сантиметровому радіодіапазоні (довжина хвилі l=1,24 см). Виник новий напрям фізики - квантова електроніка.

У 1957-1958 рр. A.M. Прохоров і Н. Г. Басов в Москві, у Фізичному інституті, сформулювали основні принципи створення генераторів і підсилювачів світлових хвиль. Одночасно в США Ч. Таунс і А. Шавлов (Bell Telephone Laboratories) опублікували фундаментальну роботу у області інфрачервоних і оптичних лазерів, в якій був описаний принцип створення лазера на парах лугу [2]. За це відкриття A.M. Прохоров і Н. Г. Басов спільно з Ч. Таунсом були удостоєні Нобелівській премії 1964 р.

Продовжувалися широкі дослідження у області матеріалів, способів збудження і конструкцій квантових генераторів. США, що ведуть науково-дослідні лабораторії, СРСР, Великобританії і інших високорозвинутих країн проводили інтенсивні дослідження, проте нікому не вдавалося створити робочий зразок. Крупні компанії, військові відомства і дослідницькі лабораторії вкладали величезні засоби в створення лазера, але це не наближало їх до результату. Експериментальні дослідження зайшли в безвихідь і багато учених стали сумніватися в практичній можливості отримання когерентного оптичного генератора.

Саме у цей момент - момент накопичення фундаментальних теоретичних результатів і відсутності практичних рішень - з'явився Теодор X. Мейман. Він увійшов до історії як фізик, якому вперше в світі вдалося одержати лазерний ефект в твердому телі. У створеному їм твердотільному лазері активною речовиною служив рубіновий циліндровий стрижень, а збудження здійснювалося за допомогою оптичного накачування (ламп фотоспалаху). Для забезпечення в кристалі рубіна інверсної населеності енергетичних рівнів лампи працювали в режимі сверх'ярких коротких спалахів, що забезпечувало імпульсний режим роботи лазера.

Теодор Мейман (або просто Тед, як його тоді називали) народився в 1927 р. в Лос-Анджелесі. Його батько працював інженером-електронщиком в Bell Labs і був винахідником. Багато років він витратив на те, щоб довести необхідність застосування електронних пристроїв в автомобілях. У той час його пропозиції не викликали інтересу, проте вже через декілька років всі автомобілі були обладнані запропонованим їм електронним приладом. Талановитий інженер і освічена людина, він передчував широке застосування електроніки в різних областях людської діяльності і, зокрема, впровадження її досягнень в медицину. Саме він винайшов перший електронний стетоскоп [2].

Старший Мейман з дитинства щепив Теду любов до електроніки і наукового пошуку. У віці 12 років хлопчик допомагав батькові ремонтувати різні електронні пристрої, а в 14 він вже працював в майстерні однієї з компаній. У 1949 р. Теодор Мейман закінчив університет штату Колорадо і одержав звання бакалавра у області технічної фізики. У той час він мріяв працювати на факультеті фізики Стенфордського університету і після декількох невдалих спроб все-таки досяг поставленої мети.

У Стенфорде Т. Мейман зробив перші кроки до успіху. Робота під керівництвом лауреата Нобелівської премії В. Лемба дала йому саме таку підготовку, яка була потрібна для практичного втілення ідеї лазера. Дисертація Меймана була присвячена оптичним і СВЧ-вимірюванням, він вивчив різні способи отримання оптичного випромінювання і що існують тоді оптичні вимірювальні прилади. Із-за фінансових труднощів він сам розробляв і виготовляв необхідне йому для проведення експериментів спеціальне електронне устаткування. У 1955 р. Т. Мейман одержав ступінь доктора філософії.

Мейман завжди був великим оригіналом. Одержавши вчений ступінь, досягнувши певного суспільного положення і частково задовольнивши свої амбіції, він вирішив перервати дослідження і відправитися в кругосвітню подорож. Мейман підготував собі наступника, який міг би продовжити експерименти на створеному їм устаткуванні. Це був І. Вейдер, його єдиний соратник і помічник, чиє ім'я також згодом увійшло до історії створення лазера. Повернувшись з кругосвітньої подорожі, Мейман почав працювати в лабораторії Hughes Research, однієї з багатьох включених в гонку створення лазера. Цією проблемою займалися найбільші дослідницькі центри: Bell Labs, RCA Labs і ін.

Труднощі, з якими зіткнувся молодою і мало тоді кому відомий учений, були величезні. Не дивлячись на те, що Мейман володів великим дослідницьким досвідом, в нього ніхто не вірив. Його теоретичні і практичні розробки не знаходили підтримки, фінансування було мізерним. Коли як матеріал для лазера він вибрав рубін, маститі учені підняли його на сміх. Знайомство з властивостями рубіна і досвід роботи з ним як з матеріалом, який може служити джерелом когерентного випромінювання, він одержав ще в аспірантурі Стенфордського університету. Був період, коли утомлений від даремних зусиль і насмішок, Мейман навіть відмовився від використання рубіна. На це рішення вплинули експерименти І. Вейдера, який визначив, що квантова ефективність випромінювання рубіна дуже низька (близько 1%). Т. Мейман звернувся до дослідження інших матеріалів, але альтернативи не знаходив.

І тоді з надзвичайною завзятістю, що викликала роздратування і насмішки, він повернувся до експериментів з рубіном. Шляхом повторних дослідів Мейман з'ясував, що результати Вейдера були помилкові. Квантова ефективність випромінювання рубіна виявилася рівною 75%.

Перейти на сторінку номер: 1  2 Версія для друкуВерсія для друку   Завантажити рефератЗавантажити реферат