ЗМІСТ
Вступ...........................................................................................
Облік зобов’язань
Визначення зобов'язань та характеристика їх видів.....
Облік забезпечення зобов'язань......................................
Облік довгострокових зобов'язань..................................
Облік поточних зобов'язань............................................
Облік доходів майбутніх періодів..................................
Висновок ...................................................................................
Література .................................................................................
Додатки .....................................................................................
Вступ
Зобов'язання, що відображаються в бухгалтерському обліку, мають юридичний та економічний зміст. Як юридична категорія господарське зобов'язання – це господарські відносини, що регулюються правом. В силу цих відносин одна сторона уповноважена вимагати від іншої здійснення господарських операцій: передачі майна, виконання робіт, надання послуг тощо, а Інша сторона зобов'язана виконувати вимоги щодо предмету зобов'язання і має при цьому право вимагати відповідну винагороду - сплату грошей, зустрічні послуги тощо.
Підходи до визначення зобов'язань різні, їх розглядають як борг, як суму витрат, як залучений капітал, як розрахункові відносини та як частину вартості майна.
В широкому розумінні зобов'язання виникають як управлінський правовий акт замовлення або державний контракт. У вузькому значенні -виникають із господарського договору, укладеного за простою згодою сторін; з інших підстав, що не суперечать закону; за результатами конкурсу, тендеру, іншого публічного торгу.
Юридичним джерелом договірних господарських зобов'язань є
господарський договір. Цивільний кодекс (ЦК) України називає
господарський договір однією з найпоширеніших підстав виникнення
зобов'язань. Договір є юридичним фактом.
|
|
Договором |
Законодавчими та нормативними актами |
Договорами, укладеними на підставі чинного нормативного акту |
Рис.
1
Однак не всі зобов'язання встановлюються договором: значна їх частина визначається адміністративними актами, іншими правомірними чи неправомірними діями.
Правове поняття зобов'язання має декілька складових: зміст зобов'язання, суб'єкти зобов'язання та правовідносини між суб'єктами. Суб'єктом зобов'язання, як і в будь-яких інших цивільно-правових відносинах, може бути будь-яка юридична або фізична особа. Сторона, яка має право вимагати від іншої сторони виконання певної дії, називається кредитором, а сторона, яка зобов'язана виконати вимогу кредитора, - боржником. Об'єктом майнових прав є майно, а об'єктом зобов'язального права виступає дія.
В бухгалтерському обліку поняття "зобов'язання" вужче, ніж в цивільному законодавстві:
- зобов'язання в бухгалтерському обліку виникає не тільки з Цивільного кодексу, а й з інших галузей права: фінансового, трудового чи окремих законодавчих актів, що регулюють економічні відносини;
- поняття "зобов'язання" в праві та бухгалтерському обліку мають різний зміст;
- договір - тільки юридичний факт, тому в бухгалтерському обліку відображаються договірні зобов'язання в момент їх виконання, а не виникнення.
Метою даної роботи є поглиблення знань по обліку зобов'язань, отриманих у ході теоретичних і практичних занять.
У даній роботі подані __ приклади, ___ таблиці, ___ додатки, що сприяють більш легкому сприйняттю курсової.
2. Облік зобов’язань
2.1. Визначення зобов'язань та характеристика їх видів
Відповідно до П(С)БО 2 "Баланс", зобов'язання - це заборгованість підприємства, що виникла, внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють в собі економічні вигоди.
Зобов'язання виникають через існуючі (завдяки минулим операціям чи подіям) борги підприємства щодо передачі певних, активів чи надання послуг іншому підприємству в майбутньому. Отже зобов'язаннями виступає заборгованість підприємства, яка виникає, головним чином у зв'язку з придбанням товарів та послуг, в кредит, або кредити, які, підприємство отримує для євого фінансування.
Обліковуються не всі господарські зобов'яздння, а лише ті, що випливають з виконання укладених підприємством договорів чи здійснення дій, з якими фінансове право пов'язує виникнення зобов'язань із внесення платежів до бюджету та відповідних позабюджетних органів.
Класифікацію зобов'язань за різними ознаками можна представити у наступній таблиці (табл. 2.1.).
Класифікаційна ознака |
Вид зобов'язань |
Коротка характеристика |
Перейти на сторінку номер: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ![]() ![]() |