На сайті 11893 реферати!

Усе доступно безкоштовно, тому ми не платимо винагороди за додавання.
Авторські права на реферати належать їх авторам.

Приклади найбільших техногенних катастроф у світі

Реферати > БЖД > Приклади найбільших техногенних катастроф у світі

Що ж таке катастрофа? Насамперед - подія, що відбувається швидко і зненацька. Адже якщо в кар'єрі підривають порожню породу для того, щоб добратися до руди, то цей вибух, навіть якщо він сильний і руйнівний, - зовсім не катастрофічний, а ретельно підготовлений і запланований. Будь-яка катастрофа обов'язково обертається лихом - руйнуваннями, загибеллю людей. Але саме головне питання, яке хвилює людей, - чому відбуваються катастрофи? До недавніх пір здавалося, що основним винуватцем несподіваних нещасть є нерозумна стихія. Але уважно придивившись до переліку катастроф, легко побачити, що не меншу, а навіть більшу небезпеку таять у собі створіння людських рук. Аварії атомних реакторів і вибухи хімічних заводів, падіння літаків і зіткнення потягів - повідомлення про ці події є практично в кожній газеті і щоденних випусках новин. Ось найбільші з них.

У 1974 році американським штатам Міссісіпі й Арізона загрожував ураган, що рухався з океану, "Камілла". Щоб уникнути можливих руйнувань, було прийняте рішення "розстріляти" його зарядами з йодистим сріблом. Було відомо, що ця речовина здатна діяти на обурену атмосферу, як заспокійливі таблетки на людину. Однак результат виявився прямо протилежним. Після обстрілу ураган, що сказився, наче звір, лише посилився і повернув в інший, ще більш небезпечну для жителів цього району, бік. У результаті "приборкування" "Камілли" 234 чоловіка загинули, а тисячі залишилися без даху над головою.

В останні десятиліття практично всі річки Німеччини були заковані інженерами-гідротехніками в бетонні береги, щоб людям було легше керувати їхньою течією. Кілька років назад покриті таким панциром найбільші річки країни - Рейн, Мозель, Інн - не змогли справитися з рясним таненням снігу, і рівень їх піднявся більш ніж на 10 м вище звичайного. Результатом цього стала катастрофічна повінь, найбільша за останні 100 років у Німеччині. Вона нанесла велику втрату господарству країни, хоча і закінчилася, на щастя без жертв.

Одним з основних ресурсів держави Бангладеш є деревина. Продаючи її в Америку і Європу, ця небагата країна одержує валюту, купуючи потім на неї продукти харчування, машини, бензин. У результаті вирубки лісів річки в цій країні частіше стали виходити з берегів і в травні 1991 року в Бангладеш відбулася катастрофічна повінь, що забрала 125000 людських життів.

Здається, що землетрус - це стихія, абсолютно не пов'язана з діяльністю людини. Але це не так. Вибираючи з-під землі нафту, накачуючи туди забруднену воду, людина може сильно впливати на процеси, сховані від її очей глибоко під землею. Тому в районах нафто- і газовидобутку все частіше відбуваються підземні поштовхи. Про це добре знають жителі російського міста Грозний і американського Лос-Анджелесу. Досить сказати, що в Татарії, де вже давно ведеться видобуток нафти, з 1986 по 1989 р. зареєстровано 198 великих і малих землетрусів! Не меншу небезпеку несе і будівництво водоймищ.

Величезні маси води, спеціально зібрані людиною в одному місці, тиснуть на земну твердінь, змушуючи зміщатися підземні шари. У результаті цих рухів у районах великих штучних озер виникають землетруси. В деяких випадках, наприклад на водоймищах Кремаста в Греції чи Койна в Індії, ці землетруси мали катастрофічні наслідки.

Та що там урагани і підземні поштовхи. Відома усьому світу трагедія останніх десятиліть - катастрофічна посуха в африканському Сахеле, в результаті якої вже сотні тисяч людей вмерло від голоду, - теж результат дії недотепних людських рук. На думку більшості вчених, згубне висушення земель на величезних площах відбулося не в результаті природної зміни клімату, а через неправильне ведення населенням сільського господарства.

У 1988 році у Флориді при заповненні дизельним паливом лопнув резервуар. Приблизно 14000 тонн пального за лічені секунди гігантською хвилею висотою 10 м перехльоснули через загороджувальний насип і потрапили в ріку Мононгахилу. Без води залишилося 23 тис. чоловік, довелося евакуювати 1200 родин, закрити десятки підприємств.

У світовому морському транспорті щорічно зазнають аварій понад 8000 кораблів, з них гине понад 200 одиниць. Безпосередньої небезпеки для життя під час аварії зазнають понад 6000 людей, з яких біля 2000 гине.

Найтяжча в історії мореплавства катастрофа пасажирського судна "Дона Пас" в районі Філіппін забрала 3132 життя. Того ж року в катастрофі англійського пасажирського порома "Геральд офф фрі ентерпрайз" загинуло 1193 особи. При розслідуванні останньої катастрофи виявилось, що безпосередньою причиною стала колективна помилка капітана і команди. Людські помилки призвели до загибелі технічно справних кораблів "Михайло Ломоносов" та "Адмірал Нахімов" при спокійному морі та ясній погоді.

У 1991 році в Північному морі в результаті технічної несправності затонув бойовий атомний човен "Комсомолець". Частина екіпажа загинула, а на дні під ненадійним захистом корпуса залишилися заряди з плутонієм - одним з найбільш радіоактивних і отруйних речовин на Землі (смертельна для людини доза - 0,0001 г.). Чим закінчиться ця катастрофа, поки неможливо передбачити.

Вражаюче число катастроф відбувається з повітряним транспортом. З них остання трапилась зовсім недавно. Іранський військово-транспортний літак "Іл-76" (російського виробництва), на борту якого знаходилося як мінімум 302 людини, розбився 20 січня цього року на південному сході країни на шляху з міста Захедан до міста Керман. Причини трагедії не встановлені, однак, за повідомленням іранського інформаційного агентства ІРНА, диспетчери в аеропорту Кермана говорять, що незадовго до втрати зв'язку з літаком вони чули, як пілоти скаржились на погану погоду і сильний вітер. У районі падіння літака йшли сильні снігопади. На борту знаходилися 284 члени корпусу вартових ісламської революції, військово-поліцейських частин, що стежать за виконанням заповітів ісламської революції 1979 року, а також 18 членів екіпажу. За словами влади в Захедані, військові готували майбутній візит духовного глави країни аятоли Алі Хаменеї. У грудні минулого року, після катастрофи українського літака Ан-140, на борту якого загинули українські й російські авіа інженери та менеджери авіакомпаній, міністр транспорту Ірану заявив, що повітряний флот країни страждає від американських економічних санкцій і попередив, що чим далі, тим більше буде аварій.

У грудні 1985 року в індійському місті Бхопале відбулася катастрофа, що по числу безпосередньо загиблих у ній людей вважається найбільшою за всю історію розвитку промисловості. У результаті помилки оператор технічного збою з резервуарів заводу в повітря було викинуто найшкідливішу хімічну речовину, що викликає ядуху і втрату зору. Тільки за три дні після катастрофи в місті умерло від ядухи 2000 чоловік!

Найбільша кількість жертв через політичні причини є наслідком війни. Так, за час Другої світової війни в СРСР загинуло близько 55 млн осіб, було повністю знищено 1710 міст та 70 тисяч селищ. Під час в'єтнамської війни в 1960-ті роки було вбито близько 7 млн місцевих мешканців і 57 тисяч американців. Окрім загибелі людей і великих руйнувань, військові дії завдають величезних збитків навколишньому середовищу.

Учені підрахували, що більш як за чотири тисячоліття відомої нам історії лише близько трьохсот років були абсолютно мирними. Війни на планеті забрали вже понад 4 млрд людських життів. Кількість загиблих різко зростала з розвитком засобів знищення людей та розширенням масштабів військових дій. Найбільшу потенційну небезпеку для людства та природного середовища становить ядерна зброя. Про це свідчать результати атомного бомбардування в серпні 1945 року міст Хіросіма та Нагасакі в Японії. Окрім смертельного опромінення, сталося радіоактивне зараження ґрунту, рослин, повітря, будівель. Кількість убитих становила 273 тисячі осіб, під смертельне радіоактивне опромінення потрапило 195 тисяч осіб.

Перейти на сторінку номер: 1  2  3  4 Версія для друкуВерсія для друку   Завантажити рефератЗавантажити реферат