На сайті 11893 реферати!

Усе доступно безкоштовно, тому ми не платимо винагороди за додавання.
Авторські права на реферати належать їх авторам.

Історія в художньому осмисленні Ліни Костенко

Реферати > Література українська > Історія в художньому осмисленні Ліни Костенко

План

 1. Виправляючи дзеркала
 2. „ Я вибрала долю собі сама”
  • Життєвими шляхами Ліни Костенко
  • Історичний роман „Маруся Чурай”
 3. „ Берестечко” --- історичний роман у віршах
  • Історична основа твору
  • Образ Богдана Хмельницького у творі
 4. Моє ставлення до творчості Ліни Костенко

Виправляючи дзеркала

„Українці --- це нація ,що її віками витісняли з життя шляхом фізичного знищення , духовної експропріації ,генетичних мутацій , цілеспрямованого перемішування народів та її території , внаслідок чого відбулася амнезія історичної пам’яті і якісні втрати самого національного генотипу .Образ її спотворювався віками , їй приписувалася мало не генетична тупість , не відмовлялося в мужності , інкримінувався то націоналізм , то антисемітизм .Велике диво , що ця нація на сьогодні ще є , вона давно вже могла б знівелюватися й зникнути. Фактично це раритетна нація , самотня на власній землі у своєму великому соціумі , а ще самотніша в універсумі людства. Фантом Європи , що лише під кінець століття почав набувати для світу реальних рис. Вона чекає своїх філософів , істориків , соціологів, генетиків , письменників , митців. Неврастеніків просять не турбуватися.”

Цими словами Ліна Костенко звертається до кожного з нас. Може , вона буде почута? У кожному разі , слова її пронизані великим болем і великою любов’ю --- а нема більшої сили за любов.

Ліна Василівна не часто з’являється перед своїми читачами , тому кожен її публічний виступ , кожна публікація у пресі є резонансною подією.

Саме такою подією стала лекція Ліни Костенко , прочитана 1 вересня 1999 року в Національному університеті „Києво-Могилянська академія”. Зустріч із Ліною Костенко завершилася урочистою церемонією вручення поетесі диплому та мантії Почесного професора НаУКМА.

Тема лекції звучала так: „Гуманітарна аура нації , або Дефект головного дзеркала”.

Що таке гуманітарна аура? Ліна Костенко , подаючи приклади зі світових культур , пояснює , що це „потужно емануючий комплекс наук , що охоплюють всі сфери суспільного життя , включно з освітою , літературою, мистецтвом, --- в їхній інтегральній причетності до світової культури і , звичайно ж , у своєму неповторно національному варіанті”. Іншими словами, це те незабутнє , коштовне , неповторне ( із вірша „Вже почалось, мабуть, майбутнє”), що має непроминальну вартість --- як-от „посмішка Джоконди”.

Уся штука у високій точності моральної оптики. Уявіть собі складну систему дзеркал: якщо хоча б одне із них має дефект , то всі інші відбиватимуть спотворене зображення. Ця система є моделлю і людських стосунків , і суспільних. Маленька неправда тягне за собою велику брехню. Велика брехня переростає у велику трагедію. Брехня епохи побудови комунізму --- підміна моралі , зневажання основоположних вартостей--- вела Україну в історичне небуття. Головне дзеркало мало дефект . Що ми побачимо у спотвореному дзеркалі? Якщо хочете знайти дуже конкретну відповідь , зазирніть у радянські підручники історії , літератури. Там усе надзвичайно чітко зафіксовано: Іван Мазепа --- зрадник , Шевченко---атеїст , Леся Українка --- мало що не пролетарська письменниця , Винниченко --- буржуазний націоналіст. У тих підручниках не було взагалі імен письменників „Розстріляного відродження” , та й до тепер у підручниках ряхтить від білих плям.

Дефект головного дзеркала робить жахливі речі: він приховує страшні цифри жертв голодомору , репресій , розстрілів , замовних політичних убивств. Поверхня спотвореного дзеркала відбиватиме дійсність у фальшивих рожевих тонах --- навіть в убивчі дні чорнобильського вибуху країна вихлюпне на площі святкувати Першотравень , з радіоактивними квітами в руках у дітей...

Усунення дефекту --- справа не одного десятиліття. І водночас справа кожного дня , кожної миті. Справа кожного з нас.

Поезія Ліни Костенко --- всуціль боротьба за правду , і тому у ній дбайливо збережено гуманітарну ауру нашого народу , яка , Незважаючи на багатовікові викривлення і дефекти усіляких дзеркал , на диво , збереглася.

І якщо через сотню років той , хто не знає взагалі , що таке Україна , перечитає поезію Ліни Костенко , то побачить правдивого і природного у кожному жесті Івана Миколайчука , який косить „у Халеп’ї траву” умиротвореного Григорія Савича Сковороду з його нетлінним „Садом божественних пісень”, незламного Тараса, який може зніяковіти від зворушення ( „бо , знаєте , із каторги в салони” ) , незмірно мужню і самотню Лесю Українку , Славних українських пращурів --- князів , козаків , чумаків , дідів і прадідів --- що йдуть „за часом , як за плугом”.

А ще в тому не викривленому дзеркалі інші величні постаті : то походитимуть повз вас велетні духу --- Данте , Ван Гог , Верне , Мікеланджело Буонаротті , Галілео Галілей , Джордано Бруно , Ференц Ліст , Страдиварі , Моцарт , пастернак , блок , Нансен , Колумб, ---та чи злічити всіх? Видатні поети , художники, музиканти, мореплавці, фізики, першовідкривачі мрій --- то велике духовне братство поетеси. А з такими друзями , з такою опорою не можна залишитися самотнім і не можна втратити себе. Вони ведуть Ліну Костенко через життя , стають концептами її віршів. Це творена віками гуманітарна аура людства , без якої поезія українців виглядала б збіднілою і не вписаною у контекст світових культур.

Ліна Костенко пішла шляхом великих своїх попередників --- вона взяла на себе тягар обов’язку перед світом : пояснювати свій народ , а також обов’язок перед своїм народом --- відкривати йому світ , а ще --- пояснювати народові самого себе. Вона пішла шляхом збагачення досвіду через ґрунтовне вивчення історії , мови , народознавства , світової культури і літератури. Знання історика розвиває епічне мислення. Від історичних образів і ремінісценцій у віршах --- до великих ліро-епічних полотен „Скіфська одіссея”, „Дума про братів неазовських” , „Маруся Чурай” , „Берестечко”. Історизм поезії Ліни Костенко ніколи не був просто фіксуванням певних подій --- поетеса завжди будує мости між минулим та сучасним , і навіть майбутнім. Прагне пояснити сьогодення заради прийдешнього. Кожен історичний твір перегукується з близькими поетесі подіями. Часто за образами бачиш її саму. Пекучо щира Маруся Чурай , царственно горда Астинь , божевільно самотній Ван Гог --- хіба то не про неї? Режимна критика закидала Ліні Костенко алегоричність. Я думаю, алегоричності в поезії Ліни Костенко навіть більше , ніж міг запеленгувати критик-офіціоз. Читач , який прочитає поміж рядками , --- все зрозуміє.

„ Я вибрала долю собі сама”

Життєвими шляхами Ліни Костенко

Професор Микола Ільницький окреслив життя і творчість поетеси містким визначенням --- „вірність поезії як долі”. Доля прозирає крізь вірші , поезія є долею , тут уже важко щось одне виокремити. Вкрай малослівна щодо себе самої , Ліна Костенко залишає нам право побачити у віршах відблиск свого життя, високих почуттів, тяжкої письменницької праці. Її біографія наче вписана у творчість , інкрустована у поезію.

Ліна Василівна Костенко народилася 19 березня 1930 року в містечку Ржищеві, розташоване за 80 кілометрів від Києва униз по Дніпру. Славний історією , Ржищів знав вогні народних повстань під проводом Павлюка, Гуні, Остряниці, Скидана. Про минувшину маленькій Ліні багато розповідав батько. А він був дуже цікавою особистістю; працюючи учителем у школі , викладав мало не всі предмети, знав 12 мов. Історія ,що прозирала зі зруйнованих мурів Іван-города , потім стане предметом наукового дослідження Ліни Костенко. Це потім.

А поки що маленька дівчинка, що блукає розкішним садом побіля свого діда , пізнає світ:

Перейти на сторінку номер: 1  2  3  4  5  6  7  8 Версія для друкуВерсія для друку   Завантажити рефератЗавантажити реферат