На сайті 11892 реферати!

Усе доступно безкоштовно, тому ми не платимо винагороди за додавання.
Авторські права на реферати належать їх авторам.

Ринкова економіка

Реферати > Економічні теми > Ринкова економіка

Вступ

Вся економічна теорія побудована на постулаті про те, що змінення стимулів впливає на людину завбаченими засобами. Зазвичай обирається той спосіб, який передвіщає нам більше користі та менше витрат.

Це – основоположний принцип економічної теорії, але він діє й у інших сферах життя. Стимули вносять свою вагу практична усюди. Якщо розглядати ринкову економіку, то цей постулат означає, що споживач купує більше товарів, коли ціна падає, та менше, коли вона зростає. Виробники ж, навпаки, поставляють більше товару, коли ціна на нього зростає, та менше – коли вона падає. В результаті і покупці, і продавці так реагують на стимул – ринкову ціну, що їх дії балансують попит і пропозицію. Якщо покупці бажають придбати товару більше, ніж мають намір надати продавці, ціна на нього неминуче зросте. Більш висока ціна зменшує споживання і стимулює виробництво, тим самим, зрівноважуя попит і пропозицію. І, навпаки, якщо споживач не бажає купувати товар, який є в наявності, накопичені у виробників запаси чинять опір на його ціну. У свою чергу, більш низька ціна стимулює споживання і гальмує виробництво товару до того моменту, до якого попит не зрівноважиться пропозицією.

За останні декілька століть людству вдалося істотно збільшити виробництво і покращити якість життя. Зараз економічний прогрес відчиняє більш ефективніші методи перевтілення ресурсів у жадані товари і послуги. Але людина завжди буде відчувати дефіцит. Ресурси у світі обмежені, а людські бажання не мають змоги закінчитись.

Попит на товар – сигнал споживача, який показує підприємцю, що треба виробляти. Витрати на закупку товарів нагадують підприємцю, що існують й інші і інші галузі, потребуючі таких самих ресурсів.

У результаті виробники мають сильний стимул постачати на ринок тільки ті товари, які будуть продані по ціні, не меншій, ніж витратам на виробництво товару.

Товар може бути наданий людині або групі людей безкоштовно, тільки якщо за нього хтось заплатить, але це тільки перерозподілить витрати, не поменшуючи їх. Політики часто говорять про безкоштовну освіту, медицину, житло тощо. Ці слова можуть тільки ввести в оману, тому що ні одне з благ не дається безкоштовно – для виробництва кожного з них потрібні дефіцитні ресурси, а гроші на їх виробництво можна взяти через підвищення податків.

Наприклад, будови, праця й інші ресурси, залучені до процесу освіти, могли бути використані для виготовлення харчів, одежі, обладнання тощо. Витрати на процес освіти – це коштовність тих товарів, від яких прийшлось відмовитись у результаті того, що необхідні для їх виробництва ресурси були витрачені на освіту. Уряд може перекласти ці витрати на інші галузі, але позбавитись їх неможливо.

Правило «за все треба платити» діє у всіх життєвих випадках.

Ринкова економіка

Суть ринкової економіки полягає у тому, що роль держави зводиться частково до рішення третього питання і виявляється в основному в перерасподілі коштів та розв'язанні соціальних завдань і питань, все інше вирішує ринок виходячи з попиту, пропозиції, зацікавленості тощо.

Завдання ринкової економіки можуть бути вирішені успішно, якщо усі суб'єкти працюють злагоджено.

Банк

Бізнес

Сімейні господарства

Законодавчо-регулювальнична діяльність

Мал. 1.1. Спрощений вид економічної системи.

1-ша група – сімейні господарства, 2-а група – держава, бізнес, банки.

Державні організації – безприбуткові, які займаються за рахунок державного бюджету і які займаються керівництвом і координацією діяльності на усіх рівнях.

Бізнес – вид комерційної діяльності, який передбачає отримання прибутку, але він передбачає і внесення приватного капіталу.

Банки – усі грошові кошти, які переміщуються між іншими елементами.

Позначення: гроші

товар

Бізнес

Уряд

(держава)

Ринок товарів і

послуг

Сімейні господарства

Овал: Ринок факторів виробництва

Мал. 1.2. Функціонування економічної системи у виді обертання грошей.

Фактори виробництва (ресурси):

  1. земля, корисні копалини;
  2. капітал (гроші, майно);
  3. труд (трудові ресурси);
  4. інформація;
  5. здібність до комерційної діяльності (підприємництво).

Основні принципи економічної діяльності:

  1. а) економічна свобода (свобода вибору діяльності); б) свобода прийняття керівницьких рішень (самостійність); в) необмежена відповідальність прийняте рішення (ризик);
  2. конкуренція (змагання за більш повне вираження своїх інтересів); автоматизм регулювання, який базується на конкуренції, попиті та пропозиції.

Перейти на сторінку номер: 1  2  3  4  5 Версія для друкуВерсія для друку   Завантажити рефератЗавантажити реферат