На сайті 11893 реферати!

Усе доступно безкоштовно, тому ми не платимо винагороди за додавання.
Авторські права на реферати належать їх авторам.

Багатокомпонентні розчини для інфузій і перспективи їх удосконалення

Реферати > Медицина > Багатокомпонентні розчини для інфузій і перспективи їх удосконалення

Приготовані в аптеках розчини для ін’єкцій, укупорені „під обкатку”, мають строк придатності не більше двох діб.

2.9.1. Засоби механізації в технології ін’єкційних і асептичних лікарських форм.

Технічні засоби для одержання води для ін’єкцій і подання її на робочі місця. Вода, застосовувана у фармацевтичній праці, потребує різного ступеня очищення в залежності від призначення. Державною фармакопеєю ( Х видання) були регламентовані вимоги до води дистильованої і води для ін’єкцій. Враховуючи, що вода, за своїми параметрами відповідає дистильованій, може бути може бути одержана й іншими способами, в Державній фармакопеї XI видання передбачена стаття „Вода очищена” замість „вода дистильована”.

Вітчизняною промисловістю випускаються іонообмінними для знесолення та пом’якшення вихідної води, зворотно осмотичні мембрани, ультра- і мікрофільтри для відділення колоїдних, змулених частинок, мікроорганізмів, пірогенів, адсорбційні фільтри для відділення високомолекулярних органічних речовин та розчинених газів. У хімічній, хіміко-фармацевтичній, мікробіологічній та інших галузях промисловості широко використовуються ці засоби очищення води поряд з дистиляцією.

В аптечних умовах очищену й апірогенну воду одержують з допомогою спеціальних апаратів (аквадистиляторів) різних конструкцій шляхом теплової перегонки водопровідної води, а при її відсутності – криничної або річкової.

Вибір типу і марки аквадистилятора слід проводити, виходячи з таких вимог:

ü Призначення одержуваної води;

ü Якість вихідної води;

ü Джерела нагрівання;

ü Продуктивність;

ü Площа й висота приміщення;

ü Наявність водопроводу з тиском не менше 0,1 мПа;

ü Планові показники питомої витрати електроенергії (палива) і води;

ü Кількість і кваліфікація обслуговуючого персоналу;

ü Ступінь автоматизації, процесу очищення;

ü Забезпечення санітарного обробітку і дезинфекції аквадистилятора, збірника води, трубопроводів;

ü Необхідність комплектування аквадистилятора додатковими апаратами (водопідготовником, збірником, системою розвідних трубопроводів з пристроями охолодження й відбору води та ін.);

ü Планові показники надійності (довговічність, безвідмовність, ремонтопридатність).

Аквадистилятори електричні випускаються промисловістю двох типів: одно- і двохступінчастого випаровування. До апаратів одноступінчастого випаровування для одержання очищеної води належать моделі ДЭ-4-2, ДЭ-10, Д-25,крім того в аптеці експлуатуються моделі ДЭ-30, ДЭ-4, ДЭ-1,5 та інші, що випускалися раніше. Ці аквадистилятори мають пристрій для автоматичного підтримання рівня води в камері випаровування, а також екрани для сепарації пари.

Система подачі очищеної води на робочі місця. В більшості аптек одержана вода від дистиляторів приймається в скляні приймальники ( балони по 10 або 20л ) і після контролю доставляється на робочі місця працівниками аптек. У деяких аптеках є системи для подачі очищеної води на робочі місця, виготовлені зі скляних трубопроводів, поліетиленових і гумових трубок, з’єднуються з приймальниками і дистиляторами. Недолік цих систем - необхідність контролю якості води кожного балона, миття і стерилізація скляних балонів і трубопроводів, небезпека при транспортуванні скляних балонів, відсутність спеціальних приміщень для одержання апірогенної очищеної води, недотримання санітарних норм.

Мікробіологічні випробування якості очищеної води показали, що після одноразового 2-годинного опромінення лампою БУВ-ЗОП наповненого 30-літрового скляного балона проба води, взята з нього і висіяна на поживне середовище, в термостаті при оптимальних умовах протягом 6-ти діб росту на патогенних мікроорганізмів не дала, в той час як проба води, взята з того ж балона до опромінення, в тих же умовах показала ріст у 1-шу добу.

Збірники води для ін’єкцій типу СИ призначені для збирання і зберігання в асептичних умовах води для ін’єкцій. Мають місткість 40л ( марка СИ-40) і 100л (СИ-100). Збірники можуть приєднуватися до одного або декількох аквадистиляторів, працюючих одночасно. Воду в збірниках зберігають 24 год, після чого її слід повністю злити або використати для господарських потреб. Перед початком робочого дня воду, яка зберігалася протягом ночі, треба прокип’ятити, а збірник пропарити протягом 15-20 хв. Періодично 1 раз у 10 днів збірник слід ретельно помити і ополоснути свіжо перегнаною водою для ін’єкції.

У комплекті виробничого обладнання асистентських кімнат передбачені штатив для очищеної води. На стійці світильника закріплений штатив, на якому встановлюють скляний збірник з тубусом і дві бюретки. Очищена вода надходить у збірник з трубопроводу або її заливають вручну. Недолік даної конструкції в тому, що трубопровід монтується над асистентським столом, що погіршує його естетичний вигляд, утруднює санітарний обробіток приміщення.

Технічні засоби фільтрування розчинів для ін’єкцій. А.І. Чирков і П.А. Муштуков розробили установки для фільтрування і розливання рідин УФЖ – 1 і УФЖ – 2.

Установка для фільтрування рідин, зберігання й розливання розчинів в аптеці складається з ротаційного вакуумного насоса, який встановлюється в окремому приміщенні, вакуумної лінії, щита управління і приймачів (скляний збірник з тубусом).

Вакуум-лінія установки виготовлена з латунної трубки, яка має шість штуцерів довжиною по 30мм кожний. Вона з’єднується з вакуумною магістраллю або безпосередньо зі штуцером вакуум-насоса з допомогою вакуумної гумової трубки.

Щит управління являє собою текстолітовий лист розміром 250×750мм, на якому змонтовано шість двоходових скляних кранів, які служать для зливання профільтрованого розчину і з’єднані гумовою трубкою з тубусом скляного збірника.

Триходові крани призначені для регулювання вакууму в скляних збірниках. Верхній відвід триходового крана за допомогою вакуумної трубки з’єднаний зі штуцерами вакуумної лінії, а нижній – з однією зі скляних трубок у пробці збірника.

На третьому відводі крана встановлений повітряний фільтр, виготовлений з неорганічного скла у вигляді патрона з кришкою, що нагвинчується, яка має отвір для повітря. Біля живильних трубок, виведених на щит, укріплені трафарети з назвою розчину, що фільтрується.

З допомогою установки можна фільтрувати один або декілька (до шести) розчинів одночасно. Продуктивність – до 100л/г.

Профільтрований розчин можна зберігати в збірнику декілька годин, фасувати бажано безпосередньо після фільтрування.

Установка УФЖ-2 за конструкцією аналогічна УФЖ-1, відрізняється тільки тим, що має два збірники. Продуктивність – 50-60 л/г.

Для фільтрування великої кількості ін’єкційних розчинів у лікарняних і госпітальних аптеках сконструйована установка, запропонована Н.А. Галаповим. Фільтр працює під вакуумом за принципом „грибка” з використанням перевернутої лійки Бюхнера.

Установка стерилізуючої фільтрацїі УСФ-293-7 розроблена і серійно освоєна дослідно-конструкторським бюро тонкого біологічного машинобудування. Призначена для фільтрування лікарських засобів парентерального введення з використанням мембран типу „Владипор”.

Треба відзначити, що апарати для фільтрування стаціонарного типу, які випускаються промисловістю, громіздкі, малопродуктивні, розміщення в них флаконів для зберігання профільтрованого розчину вимагає багато часу і зв’язане з рядом незручностей.

Зараз в аптеках використовують також стіл аптечний аналітичний САХ-3, що випускався раніше. Він призначений для оснащення робочого місця провізора-аналітика при проведенні контролю ліків. Стіл обладнаний тумбою, яка служить для зберігання інвентарю і довідкової літератури. На кришці стола встановлені люмінесцентний світильник і світильник для місцевого підсвічування дзеркала рефрактометра. Для зберігання реактивів, мікро бюреток та інших лабораторних предметів є гірка і вертушка. Стіл має розміри 1450×2450×800мм.

У між лікарняних аптеках нерідко зустрічаються обладнані установки типу „Зебра”. Вона являє собою стіл. На якому встановлений екран, з чорно-білими смугами, шириною 5см, які чергуються по всій довжині. Над екраном встановлено люмінесцентне освітлення.

Перейти на сторінку номер: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Версія для друкуВерсія для друку   Завантажити рефератЗавантажити реферат