На сайті 11893 реферати!

Усе доступно безкоштовно, тому ми не платимо винагороди за додавання.
Авторські права на реферати належать їх авторам.

Розвиток біотехнології в Японії

Реферати > Біологія > Розвиток біотехнології в Японії

План реферату:

1. Формування бази науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт;

2. Проникнення приватних фірм в область біотехнології;

3. Спільні дослідження, ліцензійні угоди й ринок біотехнологічної продукції;

4. Галузеві асоціації;

5. Великі напівурядові науково-дослідні асоціації в області біотехнології.

Формування бази НДДКР

Основи сучасної стратегії японських приватних фірм в області науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт (НДДКР) по біотехнології заставлялися в 80-і роки. З початку десятиліття компанії, що спеціалізувалися в біотехнології, розгорнули масоване просування на внутрішній і зовнішній ринки. Цьому сприяли наявність фінансів і необхідного оснащення для проведення НДДКР, а також значна підтримка з боку державних органів, зокрема міністерства зовнішньої торгівлі й промисловості (МЗТП).

Як свідчить статистика МЗТП, з початку 80-х років дослідження в біотехнології проводилися в широкому масштабі великими приватними фірмами, які в цей період активно реорганізовували свою систему НДДКР, створювали науково-дослідні інститути й набирали нові кадри наукових співробітників1. В 80-і роки більше 10 компаній щорічно приступало до проведення НДДКР у біотехнології. При цьому витрати приватних фірм швидко зростали.

Як і в мікроелектроніці, японська стратегія в біотехнології відрізняється від американської. У США нові види продукції біотехнології розробляються й практично реалізуються дрібними внедренческими фірмами типу «Ситус», «Биоген», «Дженекс», «Джинентек корпорейшн»2. У Японії ж основний імпульс до проведення НДДКР виходить від великих харчових, фармацевтичних, виноробних і хімічних компаній типу «Адзиномото» і «Мицубиси касэй коге»3. Розвиток «наук про життя» на 80% фінансується приватними хімічними фірмами.

Серед великих хімічних компаній, що проводять дослідження в області біотехнології, можна назвати «Мицубиси кагаку». При фірмі створений інститут для проведення фундаментальних досліджень. Фірма підрозділила свої дослідження на три великі сфери: охорона здоров'я, де 2/3 робіт пов'язані із проблемами генетики; хімічна биоконверсия; сільськогосподарські продукти. Фармацевтичні препарати, досліджувані фірмою в останнє десятиліття, включають активатор тихорєцького плазминогена, розроблений разом з американською фірмою «Джинентек» (Сан-Франциско), діагностичні моноклональные антитіла й антихолестеринові агенти.

Практично кожна велика хімічна компанія в Японії треба по стопах «Мицубиси кагаку». Фірма «Сівби дэнко», що входить у групу «Фуе», робить амінокислоти, створює нові типи гібридних клітин-продуцентів методом генної інженерії, а також розробляє способи одержання нових препаратів гормонів і вітамінів. Компанія «Асахи касэй коге» проводить дослідження в області протиракових лікарських препаратів у контакті з Токійським університетом і фірмами «Дайниппон сэйяку» і «Сумитомо кагаку коге».

Дослідники фірми «Хигэта сіяю» на чолі із професором Нагойского університету Дзюдзо Удакой виділили нову анаэробную бактерію для одержання корисних білків4. Представники фірми вважали, що за допомогою цієї бактерії можна одержати амілазу в 100 разів швидше, ніж методом генної інженерії з використанням звичайної бактерії. Учені відзначали, що структура білків, отриманих за допомогою нової бактерії, подібна до структури, що зустрічається в природі, і не небезпечна для людини.

Інша японська фірма розробила систему, що дозволяє визначати 120 видів анаэробных бактерій5. Раніше ця робота, проведена вручну, займала два тижні. Комп'ютерна система, що має бази даних про різних бактерій, дозволяє ідентифікувати 120 видів бактерій у день, аналізуючи інформацію, що витягає при проведенні 53 видів тестів. Вартість системи склала 7,5 млн. ієн.

Компанія «Хигэта» розгорнула дослідження для масового виробництва інтерферону й интерлейкина-2. Фірма «Сумитомо сэйяку» випустила на ринок препарат «сумиферон», типу альфа-інтерферону, що рекламувався в якості першого у світі ліків для лікування раку бруньки. Компанія також пропонувала застосовувати цей засіб і для лікування в6.

Одним з найбільш значних досягнень НДДКР, проведених фірмою «Сэкисуй кагаку коге», є розробка способу діагностики різних видів рака за допомогою моноклональных антитіл7.

Професор Токійського інституту технології Исао Карубэ й фірма «Као» розробили метод більше швидкого виміру кількості ДНК (усього два-три години) з використанням флуоресцентних барвників у порівнянні з методом электрофореза, що вимагає підрахунку протягом двох-трьох днів.

Учений з Токійського медичного коледжу Дзюнко Рэнард розробив метод діагностики Спида8. Для постановки діагнозу потрібно всього п'ять хвилин. Раніше було потрібно більше 30 хвилин, а іноді й цілий день на діагностування вірусу за допомогою звичайних методів. Метод Дзюнко Рэнарда дозволяє проводити швидкий контроль донорської крові, застосовуваної в екстрених випадках хірургічного втручання. Використання цієї технології дозволило підвищити ефективність випробувань на СНІД у центрах охорони здоров'я.

З початку 80-х років фармацевтичні, хімічні, харчові компанії, такі, як «Мицубиси касэй коге», «Асахи касэй коге», «Кева хакко коге», «Адзиномото», «Сумитомо сэйяку», «Санке», «Воно якухин коге», «Сантори» і інші, стали направляти значні ресурси на фундаментальні дослідження.

До кінця 80-х років багато приватних фірм (наприклад, «Адзиномото», «Кирин биру»), що працюють в області біотехнології, відкрили нові центри фундаментальних досліджень. Деякі фірми перебували в процесі створення власної науково-дослідної бази (наприклад, «Такэда якухин коге», «Яманоути сэйяку», «Сантори», «Моринага нюге», «Тайсэй»).

Наприкінці 80-х років асигнування більшості великих фірм на науково-дослідні програми перевищували 10 млрд. ієн. При цьому частка витрат на НДДКР у загальних доходах від продажів продукції в деяких фірм перевищувала 10%.

У процес проведення наукових досліджень і розробок в області біотехнології активно утягуються середні й дрібні фірми. Слід зазначити, що такі фірми не прагнуть до злиття, а воліють пристосовуватися до суворих умов конкуренції на ринку, нарощуючи зусилля по проведенню НДДКР. Так, наприкінці 80-х років витрати середніх фармацевтичних фірм на НДДКР становили 9% від обсягу продажів їхньої продукції, а в середині 90-х років - уже 11-11,5%. У зв'язку із цим в останні роки значно зросло число нових, що відповідають світовим стандартам лікарських препаратів, зроблених у лабораторіях японських приватних фірм. Так, компанія «Санке», що поряд з фірмою «Такэда» є в цей час лідером у виробництві препаратів по зниженню рівня змісту холестерину, винайшла препарат «правастатин», обсяг продажів якого в Японії досяг 100 млрд. ієн.

Раніше японські фірми здійснювали значне число випробувань різних лікарських препаратів на тварин. У цей час відкриття лікарських препаратів ґрунтується більшою мірою на проведенні ретельних теоретичних досліджень із проблем функціонування цих препаратів саме в організмі людини.

На сучасному етапі специфіка взаємин між наукою й технікою в біотехнології визначає ту обставину, що конкурентноздатність биотехнологических компаній значною мірою визначається можливостями, якими вони розташовують для проведення фундаментальних досліджень. Наука стала в значній мірі конкурентною сферою діяльності не тільки в змісті наукової репутації, але й у комерційному плані. Тому приватні компанії, у тому числі японські, зацікавлені в залученні й збереженні першокласних наукових кадрів. Випробовуючи недостачу у фахівцях в області біотехнології, японські приватні фірми організують внутріфірмові курси по їхній підготовці, наймають дослідників, що одержали утворення за кордоном, а також направляють своїх науковців на стажування за рубіж.

Слід зазначити, що підготовку таких кадрів у Японії здійснюють головним чином факультети мікробіології й сільського господарства в університетах, у те час як у США вчені, що працюють в області біотехнології, навчаються переважно на хімічних факультетах.

Перейти на сторінку номер: 1  2  3  4  5 Версія для друкуВерсія для друку   Завантажити рефератЗавантажити реферат