На сайті 11893 реферати!

Усе доступно безкоштовно, тому ми не платимо винагороди за додавання.
Авторські права на реферати належать їх авторам.

Платина


Вступ

Рідкісний, чистий, важкий, дорогий.

Платина - метал унікальний. По-перше, рідкісний. У світі щорічно добувається всього 180 тонн платини, у той час як золота добувається близько 3-4 тис. тонн. По-друге, чистий. На відміну від інших дорогоцінних металів у платини такі характеристики, які дозволяють робити сплави з її високим вмістом. Нині використається сплав 950 проби (950 частин платини й 50 частин інших металів). По-третє, важкий. Питома вага платини - 21.45 г/см3. Для порівняння, питома вага золота -19.3 г/см3. По-четверте, вогнетривкий. Межа плавлення платини близько 1772°С. За винятком деяких платиноїдів, це найвища температура плавлення металу (золото плавиться при температурі 1063°С).

Платина надзвичайно стійка до впливів зовнішнього середовища, не окислюється при високих температурах, не деформується при нагріванні завдяки своїй низькій теплопровідності. Крім того, цей пластичний, природно білий і блискучий метал не є алергеном.

Можна далі не пояснювати, чому платина так дорого коштує, чому її називають «металом монархів».

Значення платини останніми роками істотно зросло: на світових ринках - різкий ріст попиту, вплив у промисловому виробництві і ювелірній промисловості також росте. Саме тому я обрала світовий ринок платини об'єктом мого кон'юнктурного дослідження. Це завдання виявилося надзвичайно цікавим.

1.Платина - металева зараза.

Ступивши жовтневим ранком 1492 долі на берег Гуанахіні, Колумб урочисто припавши губами до довгоочікуваної землі. Земля блиснула перед його очима розсипом жовтих блискіток. «Схоже на золото», - подумавши мореплавець, спробувавши на зуб одну з дорогоцінних піщин. «Схоже на правду», - погодилися в Іспанії, коли перші галеони повернулися з подорожі повнісінькі антильськими смарагдами, сріблом і золотом. Це було сигналом до штурму.

У відкриті коміра Атлантики заюшив небачений потік шукачів найкоротшого шляху до багатства й влади.

Ніщо не могло зупинити полчища одержимих «золотою лихоманкою» - ні раптові набіги безшумних індіанців, ні спека, ні голод. Пригнічувало інше: занадто часто, а особливо на берегах колумбійських й аргентинських рік, у золотому піску й срібних злитках траплялися крупиці невідомого металу - білого, важкого й неймовірно тугоплавкого. Через цю свою вогнестійкість він здавався ні на що не придатним і тільки утрудняв очищення жаданого золота. «Не метав, а бісівська мара», - марновірно спльовували, помітивши, що білясті зерна, як тінь, невідступно переслідують «шляхетні» поклади. Особливо багато «металевої зарази» виявилося біля ріки Платино-дель-Пінто (Колумбія), причому назва ріки й металу з'явилося одночасно й відобразили презирливе до собі відношення. «Платина» - зменшувальне від іспанського «plata» (срібло) і переводитися як «срібляшко», алі частіше його йменували по заслугах -«гнилим сріблом» або «жаб'ячим золотом».

Але як би там не було, платину про всяк випадок вирішили вивозити .

«Отже, що ми маємо, - прищурювалися на «жаб'ячі сльози» підпільні Гефести, - гарний метал, не розплющити, не розплавити, ні в кислотах розчинити. Залишається одне: розплавити золото так. щоб розплав обволікав платинові зерна й міцно з ними злипався». Перші ж експерименти дали блискучі результати - відрізнити сплав золота із платиною від чистого золота було майже неможливо, тільки дуже значну частину домішки видавав більше бляклий цвіт.

Французький король Генріх II урочисто підносить своїй фаворитці Діані де Пуатье чудовий золотий сервіз, не відаючи, як його спритно надули кастильські майстри. Однак, платиновий маскарад тривав недовго: дукати найпотужнішої держави стали неухильно падати в ціні. У деяких країнах їх і зовсім перестали приймати, виявивши в них начинку з «гнилого срібла». Що залишалося робити іспанському монархові? Він підозріло оглянув свою золоту чорнильницю, вмочив у ній гусяче перо й підписав указ від 1748 року, який наказував ретельно переглядати все ввезене золото з метою відділення платини. А те, що відокремити було неможливо, і все, що було раніше привезене й ужите в сплавах, привселюдно утопити в морі. Знявши капелюха, «сподвижники науки» смутно спостерігали, як під воду йде 4 тонни прекрасного, нержавіючого металу.

43 роки платина була «поза законом». Але невідомими шляхами продовжувала проникати в Європу, потрапляючи в руки невгамовних ювелірів. Як і раніше їх мучило бажання «приручити» цей гарний і тугоплавкий метал. І вихід вдалося знайти: виявилося, що навіть невеликі добавки миш'яку роблять платину піддатливою дії вогню. Цим прийомом уперше скористався відомий паризький ювелір Марк-Этьєн Жанеті, що жив у другій половині XVII століття. Створюючи свої шедеври (один з них - платинова цукорниця, прикрашена барельєфами дивовижно тонкої роботи, зберігається зараз у нью-йоркському музеї мистецтв «Метрополітен»), майстер піддавав своє життя серйозній небезпеці, тому що в процесі плавки він змушений був працювати в приміщенні, наповненому клубами отрутних випарів. Яких тільки досвідів не проводили із платиною майстри золотих і срібних справ. Їхні старання не були даремними: в1776 році у вітринах магазинів Парижа з'явилися розкішні прикраси із чистої платини, що вабили покупців своєю оригінальністю. До того ж реклама нових виробів була організована досить уміло.

З тих пір платина швидко ввійшла в моду, збільшувалася її ціна. Стало очевидним, що запаси цього металу не такі вже величезні, як це здавалося раніше. В Іспанії забили тривогу: стали споряджати експедиції на пошуки колись похованих на дні скарбів. Даремно! «Бісова мара» явно не бажала прощати легковажного до себе ставлення. Поступово став відчуватися платиновий голод, попит на метал перевищив пропозицію. А в 1815 році Лондонська біржа зареєструвала неймовірний факт: гнане раніше «срібляшко» перевищило вартість золота. І тепер, здобуваючи платинові вироби, покупці почали побоюватися, щоб не було золотих добавок. Її поразка обернулася небаченим тріумфом.

2. Основні характеристики ринку

Світовий ринок платини є складовою частиною світового ринку благородних металів, який належить до ринку кольорових металів, що входить до світового ринку руд та металів, а той, в свою чергу, є частиною світового ринку сировини та напівфабрикатів.

Місце світового ринку платини в товарно-галузевій структурі:

Подпись: Світовий ринок благородних металів

Чинники, що впливають на ринок платини:

1.Постійнодіючі:

v Обсяги видобутку та виробницта платини;

v Різкі коливання цін;

v Циклічність ділової активності;

v Розвиток НТП;

v Вплив конкуренції з боку замінників.

2.Тимчасові:

v Стихійні лиха;

v Політичні чинники;

v Соціальні конфлікти;

v Чутки та спекуляції.

Світовий ринок платини – це яскраво виражений "ринок продавця", тобто на ньому попит перевищує пропозицію. Таке становище пояснюється тим, що платина дуже рідко трапляється в природі. Її поклади обмежені.

Лідерами пропозиції "жаб'ячого золота" є Африка і Росія.

На світовому ринку платини всього два основних виробники - ПАР і Росія. Він – олігополістичний. Південно-Африканський Республіка - безумовний лідер. В 2000 р. загальний об'єм поставок платини на світовий ринок склав 5.29 млн. трійських унцій, з яких на частку ПАР довелося 3.8 млн. унцій, Росії -1.1 млн., а на інших постачальників - усього 0.39 млн. унцій.

Перейти на сторінку номер: 1  2  3 Версія для друкуВерсія для друку   Завантажити рефератЗавантажити реферат