На сайті 11892 реферати!

Усе доступно безкоштовно, тому ми не платимо винагороди за додавання.
Авторські права на реферати належать їх авторам.

Історія становлення та розвитку ярмаркового руху в Україні

Реферати > Історія України > Історія становлення та розвитку ярмаркового руху в Україні

ЗМІСТ

1. ВСТУП . 3

2. УКРАЇНСЬКИЙ ПОГЛЯД НА СУТНІСТЬ СЛОВА «ЯРМАРОК» 4

3. ДЕЩО З ІСТОРІЇ ВИНИКНЕННЯ ЯРМАРОКОВОГО ТОРГУ…… .5

4. РОЗВИТОК І СТАНОВЛЕННЯ ЯРМАРКІВ НА УКРАЇНІ .6

5. СЛОБОЖАНСЬКИЙ ТОРГ………………… .11

6. ТОРГУВАЛИ – ВЕСЕЛИЛИСЬ, ПІДРАХУВАЛИ – ЗАСМУТИЛИСЬ………………… .…13

7. СВЯТО ПРАЦІ І СПІЛКУВАННЯ………………………………………………………… .… 14

6. ВИСНОВКИ .16

7. ПЕРЕЛІК ЛІТЕРАТУРИ .17

ВСТУП

"Куди, куме, чимчикуєш?" – "На ярмарок", – "А ти куди, кумонько?" – "З ярмарку". Із села – на ярмарок, з ярмарку – до рідної оселі – ось те дорожнє коло, (часом єдине!), яким рухалося життя сільської людини. Купівля і продаж найприроднішим чином були присутні у її щоденних клопотах. Від хутора до хутора, від села до села і далі, до великих і малих міст пролягали шляхи, якими просувалися торговці різного ґатунку і ваги. Без них навіть у найлихіші часи не в'юнилися димки над хуторами, не стояли села, не дихали міста.

"Усе ярмарище аж гуло від розмаїтого вселюддя. Дзвеніли горщики і коси, іржали коні, вигравала каракуль і миготіла намистом, летіла гривастими кониками і знову оберталася, ніби сама земля в дивному космічному оркестрі. А трохи далі дзвінкі ряди опішнянських гончарів. Тут і миски, й глечики, й макітри, куманці та свистки. Проти сонця виблискує майоліка, жовте, вишневе поливо, аж в очах миготить.

Люди на ярмарку не лише купують речі, а й себе показують. Особливо молодь. Нарядні хлопці й дівчата ходять по головному ряду в червоних плахтах, у квітчастих спідницях, зі стрічками, вплетеними в коси, пов'язані барвистими хустками. Для них ярмарок не ярмарок, а дивне видовище і місце для знайомства.

Усе в ньому від старовини, поетичне, красиве: костюми дівчат і хлопців, і одяг дядьків, що проходжали у свитах, в юхтових чоботях, і бабусі в намітках, у чорних дергах або ж спідницях у вісім-десять, а то й дванадцять пілок.

На найвищому пагорбі миготіла, пливла, летіла в світи карусель, ніби планета, й, обертаючись, поверталась назад. На баских кониках гарцювали білоголові хлопчаки, і дивна музика линула над ярмарком ." ( За І.Цюпою).

"В торгових рядах – гори товарів. Не було, здається, такої речі на світі, що її не можна було б купити на цьому багатющому ярмарку ." ( О.Гончар).

Хто з українців жодного разу не чув слова "ярмарок"? Невже є такі? Свято праці і спілкування, продажу товарів і придбання гарного настрою, розпродажу одежі і щастя, де діяли постійні знижки цін на продукцію і посмішки.

2 УКРАЇНСЬКИЙ ПОГЛЯД НА СУТНІСТЬ СЛОВА "ЯРМАРОК"

Ярмарок (від нім. Jahrmarkt — річний ринок, щорічний базар; jahr – рік + markt – базар ) – торг, який влаштовувався в певну пору року, в певному місці для продажу і купівлі товарів; ринок товарів; періодичний торг; великий базар, часто з розважальними заходами і виставами; місце, де відбувається гуртова й роздрібна торгівля різними товарами. Означення: великий, багатий, святковий та ін. Синонімами до слова ярмарок є базар, торг, а також застаріле слово товчок. У порівнянні: як на ярмарку –"шумно, багатолюдно". Поширення набули також сталі вислови зі словом "ярмарок": пропав, як собака на ярмарку – "хтось безслідно пропав, загубився"; так гарно, як собаці на ярмарку, позирає, як собака в ярмарку – "дуже соромно"; цим глазам не перший базар, а вже третій ярмарок! – ідеться про певний досвід, про досвідчену людину; дурень ярмарковий тощо.

Отже, слово "ярмарок" має чітке, конкретне тлумачення, але помітною також є його схожість із староруським словом "ярем" — дерев'яний хомут для робочої рогатої худоби. Отож, можна припустити, що і ярмарок спочатку означав продаж саме худоби, тим більш, що бики і корови були одним із найпоширеніших грошових еквівалентів різних народів.

Купівля і продаж товарів здійснювалися у певному, відведеному владою або визначеному громадою місці, яке називалося "торгом", "торговицею", "торжком". "Установленнє ярмарків уважаєть ся привілєґію правительственної власти і становить оден з головних моментів при фундації міст. Торговельна комунїкація взагалї стояла під тїсним доглядом і реґляментацією правительства, навіть на таке позволеннє доїзду на річні чи тижневі торги в містї треба було правительственного позволення. Тим більше уважав ся привілєґією ярмарок; його треба було випрошувати, і часом добре заплатити за нього правительству. Так під час процесу міщанської громади м. Володимира з своїм маґістратом, між иньшим запитували міщане райцїв: "Где вы тыє привилея подели, на которыє мещане 100 коп. лит. дали, абы новыє другіє ярмарки были?", – сказано в книзі М.Грушевського "Історія України-Руси" (том VI. Розділ I. Стор. 6).

3 ДЕЩО З ІСТОРІЇ ВИНИКНЕННЯ ЯРМАРКОВОГО ТОРГУ

Для подальшого аналізу ярмаркового руху в Україні спробуємо послідовно розглянути прадавню історію виникнення ярмарок і їх розповсюдження, зокрема в Україні.

Дійсно, принципи ярмаркової торгівлі походять з часів сивої давнини, із обмінних "пунктів" між сусідніми племенами. Ще до заснування Риму потужними ярмарковими центрами були портові міста Стародавньої Греції. Ось як писав один з грецьких авторів щодо торгівлі в Афінах: " . усі ласощі, які тільки є у Сицилії, Італії, на Кіпрі, у Лідії, Понті, Пелопонессі чи десь-інде в іншому місці, – все це зібрано тут воєдино .". Естафету Греції перехопив Стародавній Рим. Торгівлею почали займалися навіть вихідці із знатних сімей. Розвитку власне ярмарок сприяла спеціалізація, коли виробництво зосереджувалося в конкретному районі. Звичайно, райони були зацікавленні в торговому обміні.

Отже, до 12 ст. міста з округами були більш-менш самостійними економічними районами і не залежали від ввезення сировини чи продуктів харчування, а вже з 12 ст. розпочинається бурхливий процес обміну між окремими районами. Поділ праці, спеціалізація виробництва, розвиток ремесел, урбанізація – все це спричинило інтенсивний розвиток ярмаркової торгівлі в країнах Західної Європи. Особливо жваво вона проводилася у могутніх республіках Північної Італії — Флоренції, Венеції, Генуї та інших. Кількість ярмарків на рік в тому чи іншому місті залежала від місцерозташування і попиту на певні товари. Відбувалися торги не лише в великих містах, а і в маленьких селах. Як правило, продавали худобу, зерно, коней, вироби ремісників тощо. Багато таких ярмарків ставали центрами міжнародної торгівлі. Найбільшою популярністю довгий час користувався ярмарок у м. Шампань (південь Франції), який тривав майже цілий рік. У французькому містечку Пюі проходило 12 ярмарків щорічно, і сотні людей жили виключно за рахунок вилучених з продажу коштів. Приїжджали сюди купці з Північної і Центральної Франції, Італії, Німеччини, Англії. Великої шкоди ярмарковій торгівлі завдавали безперервні війни.

4 РОЗВИТОК І СТАНОВЛЕННЯ ЯРМАРКІВ В УКРАЇНІ

Перейти на сторінку номер: 1  2  3  4  5 Версія для друкуВерсія для друку   Завантажити рефератЗавантажити реферат