На сайті 11892 реферати!

Усе доступно безкоштовно, тому ми не платимо винагороди за додавання.
Авторські права на реферати належать їх авторам.

Голодомор 1932-1933рр.

Реферати > Історія України > Голодомор 1932-1933рр.

План

1.Вступ

2.Причини голодомору 1932-1933рр.

3.Механізм

4.Спогади очевидців

5.Висновки

6.Список використаної літератури

Вступ

З осені 1932 р. радянська влада розпочала справжню війну проти селянства. За законом названим «законом про п’ять колосків», 55 тис селян були засуджені до 10 років в’язниці та концтаборів та до смертної кари за спробу «крадіжки» зерна чи худоби. Продовольчі загони за сприяння місцевих комуністів відібрали у селян практично усі продукти харчування. За таких умов селяни намагалися забивати худобу для власного споживання, щоб вижити в умовах голоду, який настав з 1932 і тривав до 1933р. небачений в історії голод охопив Україну, Нижнє Поволжя, Північний Кавказ, степові райони Дону й Кубані. Випадки людиноїдства й смерті цілих сіл були настільки частими, щ це нікого не дивувало. Масштаби голоду були катастрофічними, й дотепер не відома точна кількість померлих. Так, щодо України називають цифри від 3 до 12 млн. людей.

Голод 1932-1933 рр. став для українців тим, чим був голок ост для євреїв і різанина 1915р. для вірменів. Як трагедія, масштаби якої неможливо збагнути, голод травмував націю, залишивши на її тілі глибокі соціальні, психологічні шрами, які вона носить до сьогодні. Кинув він чорну тінь на методи й досягнення радянської системи.

Причини голоду в Україні 1932-1933рр.

Серед істориків у трактуванні цього питання одностайності немає. Вказуючи на багатоплановість причин цієї жахливої катастрофи, вони, як правило, намагаються виділити групу домінуючих чинників.

Зах. історики вважають. Що основним були національно-політичні чинники. Зокрема, Дж.Мейс підкреслює: «Москва пов’язала укр селянство з українським націоналізмом як загрозою імперським інтересам…Сталін, Каганович, Постишев та інші запланували в Москві знищення українського селянства як свідомої національної верстви і нещодавно здійснили це на Україні в 1932-1933рр. засобом штучного голоду».

Історики, які визнають основними причинами голоду дію нац.-політ. Чинників, акцентують увагу на його штучності та організованості. Так, французький дослідник А.Безансон наголошує: «Саме ретельна організація екзекуції надала укр голодному терору характер геноциду».

Деякі російські, українські і західні історики(В.Данилов, Н.Івницький, В.Марочко та інш.) вважають, що голод 1932-1933рр. в Україні зумовлені дією соц.-економ. чинників, насамперед «насильницькими хлібозаготівлями», «поверненням до економічно обґрунтованої та політично скомпрометованої політики продрозкладки».

Найбільш обґрунтованою є позиція авторського колективу монографії «Сталінізм на Україні: 20-30-ті роки »(В.Даниленко, Г.Касьянов, С.Кульчицький), які на основі зіставлення різних концепцій та аналізу фактичного матеріалу дійшли висновку, що «конкуруючі гіпотези треба требі об ‘єднати.Тоді факти логічно складатимуться в цілісну картину».На необхідності синтетичного підходу вирішення вказаної проблеми наголошує і В.Савельєв: «…саме економ.-політ. Чинники стали в кінцевому підсумку причиною голоду.

Механізм

Найважчим у трагедії голоду є те, що його можна було уникнути. Сам Сталін заявляв: «Ніхто не може заперечити того, що загальний урожай зерна в 1932р. перевищував 1931р.». Як указують Р.Конвест і Б.Кравченко, врожай 1932р. лише на12% був меншим середнього показника 1926-1930рр. Інакше кажучи, харчів не бракувало. Проте держава систематично конфіскувала більшу їх частину для власного вжитку. Ігноруючи заклики й попередження укр комуністів, Сталін підняв план заготівлі зерна у 1932р. на 44%. Це рішення та жорстокість, із якою режим виконував його, прирекли мільйони людей на смерть від голоду, який можна назвати не інакше як штучним.

Про байдужість режиму до людських страждань, ціною яких здійснювалась його політика, свідчив ряд заходів, проведених у 1932р. В серпні партійні активісти отримали юридичне паво конфіскації зерна в колгоспах, того ж місяця в дію було введено ганебний закон, що передбачав смертну кару за розкрадання «соціалістичної власності». За пом‘якшуючих обставин такі «анти державні злочини» карались10 роками виснажливої праці. Для того, щоб селяни не кинули колгоспи у пошуках їжі, була впроваджена сис-ма внутрішніх паспортів. У листопаді Москва видала за-н, що забороняв видавати селянам зерно, доки не буде виконано план державних заготівель.

Під загальним керівництвом надзвичайної хлібозаготівельної комісії Молотова загони партійних активістів у пошуках зерна нишпорили в кожній хаті, зривали підлоги, залазили в колодязі. Навіть тим хто вже пухнув з голоду, не дозволяли лишати собі зерно. Якщо ж виявлялося, що хтось не голодує, то його підозрювали у переховуванні зерна. Повертаючись до цих подій, один партійний активіст так пояснював мотиви, що тоді керували ним: «Ми вірили, що Сталін мудрий керівник…Нас обманули, бо ми хотіли бути обманутими. Ми так вірили в комунізм. Що були ладні піти на будь-який злочин, якщо його підмальовували хоч крихтою комуністичної фразеології».

Голод, який поширювався протягом 1932р., набув найстрашнішої сили на початку 1933р. підраховано, що на початку року середня селянська родина з п’яти чоловік мала близько 80 кг зерна, щоб проіснувати до наступного врожаю. Тобто кожний її член мав1,7 кг на місяць. Залишились без хліба, селяни їли котів, собак, щурів, кору, листя, просяне лушпиння, сушену солому, стручки акації, навіть пили помиї з добре забезпечених кухонь членів партії, дохлих котів, собак, і навіть коней. Були випадки канібалізму. За словами істориків «першими вмирали чоловіки. Потім діти. В останню чергу помирали жінки. Але перш ніж померти, люди часто божеволіли, втрачаючи своє людське єство».Партійні активісти продовжували конфісковувати збіжжя, незважаючи на те, що з голоду вимирали цілі села.

Сталін та його поплічники дивилися на все інакше. У 1933р. помічник Сталіна на Україні М.Хатаєвич, що керував компанією земле заготівель. Із гордістю заявляв: «Між селянами і нашою владою точиться жорстока боротьба. Це боротьба за смерть. Цей рік став випробуванням нашої сили і їхньої витривалості. Голод довів їм, хто тут господар. Він коштував мільйони життів, але колгоспна сис-ма існуватиме завжди. Ми виграли війну!»

У той час як на Україні й особливо в під.-сх. Її частині та на Півн. Кавказі лютував голод, більша частина власне Росії

Ледве відчула його. Одним із чинників. Що згідно першим п’ ятирічним планом «Україна…мала служити колосальною лабораторією випробування нових форм соц.-економ. та виробничо-технічної перебудови сільської економіки всього Радянського союзу».Про значення України для радянських економістів-плановиків писалося в передовій статті «Правди» від 7.01.1933р. під заголовком «Україна – вирішальний фактор зерно заготівель». Відтак перед республікою ставилися непомірно великі вимоги.Як показав Всеволод Голубничий, Україна, забезпечуючи 27% загальносоюзного врожаю зернових, проте, виконувала аж 38% плану зерно заготівель. Б.Кравченко стверджує, що українським колгоспникам платили вдвоє менше, ніж російським.

Перейти на сторінку номер: 1  2  3 Версія для друкуВерсія для друку   Завантажити рефератЗавантажити реферат