На сайті 11893 реферати!

Усе доступно безкоштовно, тому ми не платимо винагороди за додавання.
Авторські права на реферати належать їх авторам.

Тигр


Тигр – один з найбільших наземних хижаків нашої планети, в цьому його випередили лише ведмеді. Судіть самі: вага великого амурського тигра досягає 300 - 350 кілограмів при довжині тіла від носа до кореня хвоста до 2,5 - 3 метрів. Він легко може вбити лося чи зубра, а тушу вагою в центнер несе в зубах легко і вільно. І навіть долає з нею перешкоду на зріст людини.

Тулуб тигра можна назвати купою найміцніших, до досконалості натренованих м'язів. І при всьому цьому могутність руху тигра плавні, м'які і граціозні. По лісі він пересувається нечутно і непомітно. Він легко лазить по крутих схилах і скелях, чудово плаває. Ще на початку двадцятого століття тигр був широко поширений на значній частині Азії - від Каспійського моря до Японського, від Приамур'я до Індонезії. Посилене переслідування і необмежене полювання на тигрів призвели до різкого скорочення їхнього ареалу та чисельності. За останні 40 років чисельність бенгальського тигра скоротилася в 20 разів, і тепер їх залишилося не більше двох тисяч.

Доля амурського тигра, як і його бенгальського побратима, сповнена драматизму. У середині XIX століття він був багато чисельним. А в тридцятих роках тигр зрідка зустрічався лише в найглухіших куточках Уссурійської тайги, важко доступних для людини місцях, і виявився таким чином на межі зникнення. Талановитий зоолог і прекрасний тайговик Лев Григорович Капланом почав докладно вивчати біологію тигра. Він багато часу й енергії витратив на те, щоб познайомитися з цим звіром "в обличчя", зійтися з ним на "ти", дізнатися всю його таємницю. Л. Г. Капланом бродив по величезних котячих слідах поодинці і з єгерем, взимку і влітку, світлими сонячними днями і в негоду. Леву Григоровичу вдалося дізнатися про тигрів багато нового, перекреслити старі байки і необґрунтовані обвинувачення. Безжалісна рука підступного браконьєра обірвала молоде життя дослідника. Проте світ побачив правдиву книгу Л. Г. Капланова про тигрів, в якій науково обґрунтована необхідність охорони цього прекрасного звіра. З 1947 року полювання на тигра було суворо заборонено. Навіть вилов тигренят для зоопарків допускався одинично, за спеціальними дозволами.

Ці заходи виявилися своєчасними. Уже в 1957 році чисельність амурського тигра у порівнянні з тридцятими роками майже подвоїлася, а до початку шестдесятих перевалила за сотню. Знову стали звичайними сліди величезної кішки в обширних тайгових нетрях старого Сіхоте-Аліня, вони з'явилися в місцях, де їх не було 20-30 років. У 1971 році поголів'я тигра тут досягло 150, а до теперішнього часу зросла до 160 - 170 тварин. І хоча тепер чисельність не викликає побоювань за долю краси і гордості Уссурійської тайги, полювання на тигра залишається під забороною. Типічні місця проживання амурського тигра - гірські широколистяні і кедрово-широколистяні ліси. Особливо любить він ліси зі схилами, крутими і високими кручами, кам'яними нішами і печерами. Тут хижак завжди знаходить корм, без праці з найвищих точок дивляться по свої володіння, має в достатку зручні для лігва місця, усамітнено вирощує своє смугасте потомство. Більш за все тигра цікавлять кабан і зубр, хоча він зрідка полює і на лося, ведмедя, косулю кабаргу а трапляється, і на зайця. Задавивши великого звіра тигр живе близько нього 5 - 10 днів від'їдається, жиріє, а потім шукає нову здобич. Тигр - мисливець професійний. На полюванні він спирається в основному на гострий зір і тонкий слух. Нюхом тигр як і всі котячі, слабкий. Намічену жертву обережно стереже, майстерно приховується, потім наздоганяє стрімкими стрибками. У кидку на короткій дистанції він, як блискавка відстань у 15 метрів долає за секунду. Але довго бігти не може: втомлюється. Ось чому тигр завжди прагне підкрастися якомога ближче, щоб закінчити полювання кількома стрибками. Жертва, яку він наздогнав, рідко виривається. Іноді вона і зрозуміти не встигає, що з нею сталося.

Їсть тигр досить багато: до 30 - 40 кілограмів за один прийом. Голодний великий звір може з'їсти і 50 кілограмів м'яса. Звичайно ж зубра або кабана вагою в півтора центнера, тому що шар сала на боках і животі в нього досягає товщини п'ять сантиметрів центнера йому вистачає на тиждень, а великого лося або ведмедя - на 10 днів. Після успішного полювання та відпочинку тигру не завжди вдається відразу добути іншу тварину, і тоді він не їсть кілька днів поспіль. Навіть тривалу голодовку тигр переносить без наслідків для свого організму. Кровожерливим звіром тигра не можна назвати, але заради об'єктивності відзначимо, що іноді деякі хижаки проявляють жорстокість. Старий чи хворий тигр, який забрався у корівник приходить в осатанілу лють, трощачи все живе направо і наліво. Але такі випадки треба вважати винятком з правил. Перед черговм полюванням тигр ретельно миється: валяється і треться об сніг або купається в річці. Так він намагається очистити себе від специфічного запаху, який може видати його на полюванні. Ходити тигр не любить, але при необхідності робить швидкі й далекі переходи, іноді до 40 - 60 кілометрів на добу. А ось спати любить, і в цьому він не пішов далеко від нашої домашньої кішки, яка вічно дрімає. Зазвичай тигри живуть осіло, кожен на своєму індивідуальному мисливському ділянці. Самець і самка - поруч. Свою територію звірі охороняють від прибульців, рішуче женуть і своїх побратимів, та інших великих хижаків. Особливо вовка, якого люто ненавидять і за всякої нагоди - і незручної теж, прагнуть вбити.

Тигри - звірі-одинаки. Вони не визнають зграйні життя, люблять усамітнення. Навіть з родичами агресивні, особливо, які зазіхають на чужу територію. І як встановили учені, ця внутрішньовидова агресивність просто необхідна для того, щоб територія між звірами розподілялася найбільш раціонально і кожен на неї знав своє місце. У бійках ж вирішується й одвічне запитання: хто отримає право залишити потомство. Зрозуміло, його залишає найсильніший. Прийнято вважати, що в бійках-поєдинках гинуть багато тварин. Це зовсім не так. До смерті переможеного зазвичай не б'ють. Слабкий, як тільки зрозуміє, що програє, прагне швидше відступити, а сильний проявляє великодушність. Весілля у тигра бувають у будь-якому місяці, і все-таки найчастіше в кінці зими. А через 3,5 місяця у глухому непрохідному місці усамітнена тигриця народжує дитинчат. Зазвичай їх два-три, іноді один або чотири, і дуже рідко - п'ять. Малюки безпорадні, важать не більше кілограма, але розвиваються і ростуть швидко. У двотижневому віці прозрівають, чують, на місяць подвоюють свою вагу, стають спритними, допитливими. Вибираються з лігва і навіть намагаються лазити по деревах. До м'яса починають долучатися вже у двомісячному віці, але смокчуть материнське молоко до півроку. В цьому віці тигренята досягають ваги великої собаки і цілком переходять на м'ясо - відтепер і до кінця днів. Мати спочатку приносить їм зі своїх полювань свіжу їжу, потім водить від однієї здобичі до іншої. Дворічні тигренята важать до ста кілограмів і починають полювати самі під майстерним керівництвом матері. Тигриця терпляче і докладно прагне передати спадкоємцям весь свій досвід, всю життєйську мудрість. Вона відпустить своїх дітей до самостійного життя в складний світ повністю сформованими і добре підготовленими. Багато клопотів у тигриці, і вона справляється з ними одна. Тигр не приймає будь-якої участі у вихованні своїх дітей, хоча живе нерідко поруч з ними.

Перейти на сторінку номер: 1  2 Версія для друкуВерсія для друку   Завантажити рефератЗавантажити реферат