На сайті 11893 реферати!

Усе доступно безкоштовно, тому ми не платимо винагороди за додавання.
Авторські права на реферати належать їх авторам.

Російсько-японські відносини у XVIII - першій половині ХІХ століть

Реферати > Історія Всесвітня > Російсько-японські відносини у XVIII - першій половині ХІХ століть

Зрештою, Росія, воюючи на власній території в роки Кримської війни (1853 – 1856 рр.) не забувала про отримані від сьогуна зобов’язання. В листопаді 1854 р. Путятін прибув до гавані м. Сімода на борту фрегата «Діана» для підписання обіцяного раніше договору з Японією. Переговори ускладнювалися декількома факторами. По-перше, землетрус майже повністю зруйнував місто Сімода, згодом фрегат «Діана» потонув під час шторму. Російська делегація була переведена в місто Хеда, а згодом знову переведена до Сімоди, де в січні 1856 р. в храмі Гьокусендзі. В травні 1856 р. сторони обмінялися ратифікаційними грамотами, тим самим ввівши в дію умови договору.

Згідно з умовами Сімодського трактату, Японія відкривала для торгівлі з Росією три порти – Сімоду, Нагасакі та Хакодате[6]. Відбувалося також елементарне розмежування спірних кордонів. Фактично, Росія визнавала японську юрисдикцію над Курилами південної гряди (володіння Японії проходила південніше острова Ітуруп включаючи його). Питання щодо приналежності Сахаліну на перемовинах не розглядалося

Таким чином, «відкриття» Японії закінчувало епоху її самоізоляції та відкривало нову добу в російсько-японських дипломатичних відносинах.

Висновки.

Японія XVIII – поч. ХІХ ст. являла собою унікальну державу закритого типу. В той час як європейський світ пішов далеко вперед у своєму розвитку, коли дедалі більш інтенсивними ставали дипломатичні та культурні контакти між окремими державами, Японія свідомо залишилася стояти на місці, вибравши самоізоляцію як засіб збереження суверенітету.

Російська імперія, як морська сусідка Японії, намагалася віднайти шлях налагодження контактів, не в останню чергу вбачаючи в Японії плацдарм для поширення свого тихоокеанського впливу. Однак вказаний історичний період – це час мінімальних контактів між двома націями, які в основному обмежувалися зустрічами поодиноких їх представників, але ніяк не повноцінними міждержавними зносинами. Японія продовжувала дотримуватися само ізоляційної доктрини, тоді ж як Росія вела війни в Європі та намагалася поширити свій вплив на Захід.

Однак поступово історичні обставини помінялися. На горизонті замайоріла інша тихоокеанська держава – США, яка до середини ХІХ ст. вже була достатньо сильною щоб спробувати поширити свій вплив далі на схід. Зрештою, насильницьке «відкриття» Японії комодором Перрі в 1853 р. потягло за собою відповідну реакцію Росії. Російська ескадра віце-адмірала Є. Путятіна повторно «відкрила» Японію для зовнішнього світу, чим розпочала нову епоху в російсько-японських відносинах.

В той же час ще в другій половині XVIII ст. закладається підґрунтя майбутніх російсько-японських протиріч. Взаємне проникнення росіян та японців на Курильські острови та самопроголошення своєї юрисдикції над цими землями породжують конфлікт між двома державами. І хоча до середини ХІХ ст. він лише назрівав, згодом він виявиться у масштабному протистоянні між Росією та Японією.

Таким чином, контакти Росії та Японії до 1853 р. були вкрай обмеженими. Однак саме в цей час закладалися основи майбутніх протиріч між двома державами, які загостряться з початком дипломатичних зв’язків.

Використана література:

1. Алексеев А.И. Освоение русскими людьми Дальнего Востока и Русской Америки до конца ХІХ века. - М., 1982. – 288 с.

2. История Японии. Т.1. С древнейших времен до 1868 г. – М., Институт востоковедения РАН. – 659 с.

3. Накамура Синтаро Японцы и русские. Из истории контактов. - М., 1983. – 303 с.

4. Файнберг Э.Я. Русско-японские отношения в 1697-1875 гг. - М., 1960. – 312 с.

Джерело:

Вікітека – вільна бібліотека. Шлях доступу: http://ru.wikisource.org/wiki/Симодский_договор_с_Японией_(1855)

[1] Файнберг Э.Я. Русско-японские отношения в 1697-1875 гг. - М., 1960. – с. 20

[2] Файнберг Э.Я. Русско-японские отношения в 1697-1875 гг. - М., 1960. – с. 34

[3] Файнберг Э.Я. Русско-японские отношения в 1697-1875 гг. - М., 1960. – с. 30

[4] История Японии. Т.1. С древнейших времен до 1868 г. – М., Институт востоковедения РАН. – с. 610

[5] Там же. – с. 612

[6] Вікітека – вільна бібліотека. Шлях доступу: http://ru.wikisource.org/wiki/Симодский_договор_с_Японией_(1855)

Перейти на сторінку номер: 1  2  3 Версія для друкуВерсія для друку   Завантажити рефератЗавантажити реферат