На сайті 11893 реферати!

Усе доступно безкоштовно, тому ми не платимо винагороди за додавання.
Авторські права на реферати належать їх авторам.

Недержавне соціальне страхування: сутність, організація, проблеми та перспективи розвитку в Україні

Реферати > Банківська справа > Недержавне соціальне страхування: сутність, організація, проблеми та перспективи розвитку в Україні

Чилійська накопичувальна модель. Введена А. Піночетом у 1981 р. Ця модель мала виключити вплив держави і політики на систему пенсійного забезпечення. Чилійська пенсійна програма розрахована на 40 років. Наприкінці цього терміну розмір пенсії має сягнути 400 доларів США. Модель дворівнева. Перший рівень – це обов'язкове відрахування працівником 10% заробітної плати до одного з приватних пенсійних фондів, які жорстко контролюються державою. Другий рівень – це страхування на випадок настання інвалідності чи втрати годувальника (3% від заробітної плати). За 20 років реалізації цієї моделі рівень пенсії в Чилі досяг 200 доларів США. Цю ж модель взяли за основу Аргентина, Перу, Колумбія та Казахстан.

Казахська накопичувальна модель. Запроваджена у Казахстані з 1 січня 1998 року. Її відмінністю від чилійської моделі є те, першим рівнем служать обов'язкові щомісячні пенсійні внески у обсязі 10% заробітної плати до державного Пенсійного фонду. Другий рівень – це 14 недержавних пенсійних фондів, які реалізують індивідуальні та корпоративні накопичувальні пенсійні програми. На другий рівень припадає майже дві третини в загальній сумі пенсійних накопичень.

Згідно з законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» [1] та «Про недержавне пенсійне страхування [5], виконавча та законодавча гілки влади вже визначилися – в Україні реалізується російсько-польська модель пенсійної системи (табл. 1.1).

Ознайомлення з даними «Стратегії і моделі пенсійного забезпечення в світі» (табл. 1.2) дозволяє не тільки погодитися, але і підтримати це рішення, оскільки. воно враховує те, що майже третина населення України – це пенсіонери, які одержують «солідарну» пенсію.

Таблиця 1.1. Характеристики пенсійної системи в Україні

Діюча в період 1991–2003 років [2]

1. Це солідарна система (вона спирається на ідею солідарності поколінь – працюючого і пенсійного. 2. Працююче покоління віддає третину свого заробітку пенсіонерам. 3. Пенсія формується за рахунок відраху-вань до ПФУ:

– роботодавця – 32% ФОП; – працівника – 1–2% брутто/заробітної плати.

4. Розмір і своєчасність виплати пенсії напряму залежить від кількості працюючих, кількості пенсіонерів та своєчасності сплати внесків до ПФУ. 5. Фактично і юридично – це державна пенсія, розмір якої становить 30–35% середньої заробітної плати.  

Діюча з 1 січня 2004 року [1]

1. Має набрати чинності 3‑рівнева пенсійна система, де: – 1‑й рівень – державне пенсійне забезпечення; – 2‑й рівень – обов'язкове пенсійне страхування з правом приватної власності на накопичені кошти; – 3‑й рівень – накопичувальні пенсійні системи:

2. корпоративні НПФ; профе-сійні НПФ; відкриті НПФ; страхові компанії; банки (пенсійні депозитні рахунки).

3. Пенсія має формуватися з таких джерел:

– державна пенсія

+ додаткова страхова пенсія

+ накопичувальна пенсія.

Обсяг такої «потрійної» пенсії має сягнути 65–70% середньої заробітної плати працівника.  

Аналіз даних таблиці 1.1 обнадіює тим, що передбачається не сліпе копіювання, а творче засвоєння і вдосконалення світового досвіду (таблиця 1.2). В українському варіанті моделі пенсійного забезпечення передбачається, зокрема, суми пенсійного страхування в Накопичувальному фонді державного управління (2‑й рівень) зробити власністю українських пенсіонерів із правом передачі у спадок.

Таблиця 1.2. Стратегії та моделі пенсійного забезпечення [14]

Стратегія

Модель

Рівні пенсійної системи

1

2

3

1. солідарна

радянська

державна пенсія (солідарна)

немає

Немає

2. солідарно-накопичувальна

російсько-польська

державна пенсія (солідарна)

обов'язкове страхування

накопичувальна (корпоративна, особиста)

3. накопичувально-солідарна

американська

державна пенсія (солідарна)

трудова (корпоративна)

накопичувальна (особиста)

німецька (виробнича)

державна пенсія (солідарна)

трудова (корпоративна)

накопичувальна (особиста)

4. Умовно-накопичувальна

японська

базова пенсія

додаткова державна та корпоративна

-

5. накопичувальна

чілійська

обов'язкова накопичувальна пенсія

обов'язкове страхування (3%)

-

казахська

обов'язкова накопичувальна пенсія в державному пенсійному фонді

добровільна накопичувальна пенсія

-

В таблиці 1.3 наведені основні макропоказники обсягів пенсійного забезпечення в розвинутих ринкових країнах світу та в Україні. Як показує аналіз даних таблиці 1.3 – низькі пенсії в Україні – це наслідок дуже низького рівня ВВП, який навіть у 2007 році не досяг рівня ВВП України 1990 року (у порівняльних цінах).

Таблиця 1.3. Видатки на соціальний захист та пенсії за віком у відсотках до ВВП станом на 2001 рік [14]

Країна

Витрати на пенсії за віком (% від ВВП)

Бельгія

8,6

Данія

10,6

Франція

10,2

Німеччина

7,6

Греція

10,6

Ірландія

5,0

Італія

11,5

Люксембург

8,6

Голландія

9,8

Португалія

5,5

Іспанія

6,4

Великобританія

10,0

Середній показник:  

8,7  

Україна  

9,0  

Перейти на сторінку номер: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Версія для друкуВерсія для друку   Завантажити рефератЗавантажити реферат