На сайті 11893 реферати!

Усе доступно безкоштовно, тому ми не платимо винагороди за додавання.
Авторські права на реферати належать їх авторам.

Загальна характеристика Австрії

Реферати > Географія > Загальна характеристика Австрії

План

1. АВСТРІЯ НА ПОЛІТИЧНІЙ І ФІЗИЧНІЙ КАРТАХ ЄВРОПИ

2. КЛІМАТ І РОСЛИННІСТЬ

3. ПОЛІТИЧНИЙ УСТРІЙ ДЕРЖАВИ

4. ЕКОНОМІКА КРАЇНИ

5. ТРАНСПОРТ

6. РІЗНЕ

7. СПИСОК ВИКОРИСТОВУВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:

АВСТРІЯ НА ПОЛІТИЧНІЙ І ФІЗИЧНІЙ КАРТАХ ЄВРОПИ

Австрія складається з 9 федеративних земель: Нижньої Австрії, Верхньої Австрії, Бургерланда, Штирії, Каринтії, Тіролю, Форарльберга, Зальцбурга і Відня. У столиці кожної з земель знаходиться аеропорт. Основні пристані розташовуються в Лінце і біля Відня. Найбільшими містами є Відень, Грац, Лінц і Зальцбург.

Австрія, територія якої витягнута у виді клина, що сильно звужує до заходу, займає небагато місця на карті Європи. Її площа складає 83,8 тис. км 2. Географічне положення Австрії сприяє її спілкуванню з іншими європейськими країнами, з яких вона безпосередньо граничить з родин. Найбільш важлива по економічному потенціалі і найбільше густо населена східна частина країни граничить з Чехією і Словаччиною, на півночі з Угорщиною, на південно-сході зі Словенією. Це забезпечує Австрії сприятливі транспортно-географічні умови для взаємовигідної торгівлі із сусідніми країнами.

На заході Австрія граничить зі Швейцарією і тісно зв'язаним з нею Ліхтенштейном. На північно-заході і півдні з нею примикають Німеччина й Італія.

Положення в центрі Європи робить Австрію перехрестям ряду транс'європейських меридіональних шляхів (зі скандинавських країн і держав центральної Європи через альпійські перевали Бреннер і Земмерінг в Італію й інші країни). Обслуговування транзитних перевезень вантажів і пасажирів дає Австрії визначені доходи в іноземній валюті.

Крім цього, як легко установити по фізичній карті, державні кордони Австрії здебільшого збігаються з природними рубежами - гірськими чи хребтами ріками. Тільки з Угорщиною, Чехією і Словаччиною (на невеликому відрізку) вони проходять майже по рівній місцевості.

Коли наш співвітчизник, направляючи в Австрію потягом, перетинає Чесько-Австрійську границю в північно-східному куті країни, він буває трохи розчарований. Де ж альпійська Австрія? Навкруги, наскільки сягає око, рівна, як стіл, безлесая розорана рівнина. Подекуди миготять зелені острівці садів і виноградників, цегельні будиночки так самотні дерева на межах і уздовж доріг. Рівнини і горбкуваті низовини простираються звідси далеко на південь уздовж усієї границі з Угорщиною і займають 20% території. Але досягши Відня, ми попадаємо в більш типову для Австрії природне середовище: гори, Віденський ліс (Вінервальд) - північно-східний форпост могутніх Альп і піднесено-горбкувата широка і відкрита долина Дунаю, що помітно підвищується в західному напрямку. Якщо піднятися на одну з вершин Віденського лісу, наприклад, Каленберг ("Лиса гора"), то далеко на півночі і північно-заході в блакитному серпанку за Дунаєм можна розглянути невисокі горбисті, покриті лісом, гранітні кряжі Шумави, тільки деякі вершини яких піднімаються трохи вище 700 метрів. Це древня височина займає 0,1 території країни.

Безсумнівно, Альпи - пануючий ландшафт в Австрії, вони (разом з передгір'ями) займають 70% площі країни. Це - Східні Альпи. Так прийнято називати частина альпійської гірської системи, що лежить до сходу від долини Верхнього Рейну, по якому тут проходить державний кордон зі Швейцарією. У чому відмінність Східних Альп від Західних? До сходу від Рейнського розламу альпійські хребти приймають широтний напрямок, починають розходитися як би віялом і знижуватися. Східні Альпи ширше і нижче Західних, більш доступні. Тут менше льодовиків, і найбільші з них приблизно вдвічі коротше, ніж у Швейцарії. У Східних Альпах більше лугів і особливо лісів, і корисними копалинами Східні Альпи набагато багатші Західних.

Якщо перетнути Альпи з півночі на південь, то легко помітити, що геологічна будівля і склад їхніх гірських порід, що складають, розташовується симетрично щодо осьової зони. Ця зона - найбільш високими і могутніми, покритими льодовиками і снігами група хребтів, серед яких виділяються Високий Тауерн із вищою крапкою країни - двоголовою вершиною Глосглокнер ("Великий Дзвонар"), що досягає 3997 м; Ецтальські, Штубайські, Циллертайські Альпи. Усі вони разом із прилягаючими з заходу і сходу хребтами складені твердими кристалічними породами - гранітами, гнейсами, кристалічними сланцями. Найбільший льодовик - Пастерце - має довжину близько 10 км і площа 32 км 2.

До півночі і півдня від осьової зони лежать хребти, складені твердими осадовими породами, в основному вапняками і доломітами: Ліхтальські Альпи, Карвендель, Дахштейн, Хохшват і інші хребти Північних Вапнякових Альп аж до згаданого вище Віденського лісу на крайньому північному сході. На відміну від шпилястих вершин кристалічних хребтів вапнякові гори - це гігантські брили з більш-менш плоскими слабонахиленими поверхнями і майже стрімкими чи навіть нависаючими схилами. Роки здебільшого оголені, тут зустрічаються провали ґрунту, печери й інші форми карстового рельєфу, утворені поталими дощовими водами в розчинних вапняках і доломітах.

Периферійну зону Альп утворять невисокі з м'якими обрисами вершин і схилів Предальпи, складені рихлими осадовими породами. А межах Австрії ця зона добре виражена на півночі, а на півдні вона відсутня.

Одна з особливостей Альп полягає в тім, що вони розчленовані глибокими і широкими поперечними долинами, завдяки чому глибинні частини Альп порівняно легко доступні, а невисокі зручні перевали дозволяють без особливої праці перетинати країну з півночі на південь у цілому ряді місць. Так, відомий перевал Бреннер має висоту 1371 м, а перевал Земмерінг - 985 м. Невипадково через альпійські перевали давно прокладені залізниці, причому деякі - без тунелів.

КЛІМАТ І РОСЛИННІСТЬ

Великі контрасти рельєфу - від низовин до снігових гір - обумовлюють вертикальну зональність клімату, ґрунтів, рослинності. На низинних північно-східній і східній окраїнах Австрії клімат помірно-теплий (середня температура липня у Відні біля + 19С, січня – 0С). Тепла досить для визрівання винограду, посухи случаються рідко. Нагору по долині Дунаю вологість підвищується, виноградники зникають, але і тут ще задоволено тепло і сонячно. З підняттям у гори збільшується кількість опадів, досягаючи 2000 мм і більш за рік на найвищих горах, особливо на їхніх західних схилах, температура падає падає на 1? на кожні 200 м висоти.

Рослинні зони на території Австрії переміняють одна іншу в наступному порядку: широколистяні (з дуба, бука, ясена) лісу в долині Дунаю (правда, сильно поріділі) змінюються змішаним лісом передгір'їв. Вище 2000 - 2200 м їх витісняють хвойні (переважно елово-пихтовие, частково соснові) лісу.

Гірські ліси - одне з національних багатств Австрії. На карті рослинності Середньої Європи австрійські Східні Альпи виглядають як єдиний великий зелений острів. Серед малих західноєвропейських держав тільки Фінляндія і Швеція перевершують Австрію в площі лісів. Особливо багато придатних для промислової експлуатації лісів у Верхній (гірської) Штирії, за що неї називають "зеленим серцем Австрії". Видимо, невипадково колір прапора землі Штирії, її народних костюмів - зелений. У період німецької окупації другої світової війни австрійським лісам був нанесений величезний збиток. Над лісами і розрідженими карликовими чагарниками - субальпийські (матті) і альпійські (альми) луки.

У жаркі літні місяці починається бурхливе танення снігів у горах, що приводить до великих паводків, у тому числі і на Дунаї, рівень якого піднімається іноді на 8 - 9 м.

Все-таки Альпи, як "збирачі вологи", мають неоціненне значення для Австрії: стікаючі з них повноводні ріки, особливо Інн, Енс, Залках, Драва служать найбагатшими джерелами невичерпної водяної енергії. Крім того, Австрія має великі запаси чистої прісної води, зосередженої крім льодовиків і рік у численних альпійських озерах (перевага озер у місцевості Зальцкаммергут). Крім цього Австрії належить південно-східна частина великого і глибокого Боденськ озера на західній окраїні країни і майже цілком мілководне озеро Нейзідлерзеє на її східній окраїні.

Сільськогосподарська площа Австрії, включаючи гірські луги, значна, але розораних земель небагато. Родючі ґрунти є (бурі лісові ґрунти в передгір'ях Альп і Шумави, різновиду чорноземів на північному сході і сході, на правобережжі Дунаю), але вони займають усе-таки незначну частину всієї сільськогосподарської площі. Переважають же гірські ґрунти - худі, щебнисті, "вимиті" рясними дощовими і поталими водами.

У надрах Австрії є різноманітні корисні копалини: залізна руда, основне родовище якої знаходиться в Штирии, а також свинцево-цинкові руди, мідна руда, боксити, марганець, сурма, молібден і інші. З нерудних копалин найважливіше значення має буре вугілля, що залягає в Штирии і Верхньої Австрії, і нафта, значні родовища якої зустрічаються на північному сході країни у Віденському басейні. Крім того, Австрія має у своєму розпорядженні запаси графіту в Штирії і солі в Зальцбурзі, Штирії, Верхньої Австрії і Тіролі. Значні запаси будівельних матеріалів - граніту, мармуру, вапняку, каоліну й ін. Маються великі запаси магнезиту в Штирії і Каринтії, але магнезит не є, як відомо, сировиною першорядної важливості. У Верхній і Нижній Австрії також мається газ. Кам'яного вугілля практично немає. Промислових запасів алюмінієвої руди немає.

ПОЛІТИЧНИЙ УСТРІЙ ДЕРЖАВИ

Австрія є демократичною парламентською і федеративною республікою. Глава держави - федеральний президент, що обирається населенням терміном на 6 років Вищий законодавчий орган - парламент, що складається з двох палат: Національної ради і Федеральної ради. Національна рада , що складається з 183 депутатів обирається терміном на 4 роки. Члени Федеральної ради, у которий входять 63 депутата, обираються ландтагами (парламентами земель). Вищим виконавчим органом є уряд на чолі з федеральним канцлером.

Перейти на сторінку номер: 1  2 Версія для друкуВерсія для друку   Завантажити рефератЗавантажити реферат